Gaziantep üniversitesi?ndeki bazı bölümlerde 1. ve 4. sınıflarda okumakta olan öğrencilerin sigara bağımlılığı konusundaki bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge,attıtude and behavıour of students whıch are studyıng on fırst and fourth classes of some departments of gaziantep universıty about cıgarette
- Tez No: 193192
- Danışmanlar: PROF.DR. SERVET ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sigaranın sayılamayacak kadar zararları göz önünde bulundurularak, Türkiye'ningeleceğini oluşturan üniversite gençliğinde sigara kullanım düzeyini belirlemek amacıyla buçalışma planlanmıştır. 2005-2006 eğitim öğretim döneminde Gaziantep Üniversitesi'ndeElektrik Elektronik Mühendisliği, Türk Dili Edebiyatı ve Hemşirelik Bölümlerinin 1. ve 4.sınıflarında öğrenim görmekte olan toplam 466 öğrenciye anket uygulaması ile yapılantanımlayıcı bir araştırmadır.Kız öğrencilerin %11,8'i, erkek öğrencilerin %27,9'u, toplam öğrencilerin %20,8'isigara kullanmaktadır (p=0,000). Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin %27,7'si, Türk DiliEdebiyatı Bölümü öğrencilerinin %13,3'ü, Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin %15,3'ü sigarakullanmaktadır (p=0,002) ve mühendislik öğrencileri arasında sigara kullanma sıklığı diğergruplardakinden daha yüksektir. 1. sınıfta okuyan öğrencilerin %22,2'si, 4. sınıfta okuyanöğrencilerin %15,8'i sigara kullanmaktadır (p=0,164). Sigaraya başlama da ortalama yaşkızlarda; 17,32 ± 1,28 ; erkeklerde, 17,97 ± 2,70'dır (p=0,107).iAnnesinin eğitim düzeyi ilkokuldan az olanların %18,9'u ilkokul ve üzeri olanların%21,4'ü sigara kullanmaktadır (p=0,574). Babasının eğitim düzeyi ilkokuldan az olanların%26,1'i ilkokul ve üzeri olanların %20,5'i sigara kullanmaktadır (p=0,597). Anne ve babasıbirlikte yaşayanların %20,2'si, anne ve babası boşanıp ayrı yaşayanların %26,3'ü, anne veyababası ölmüş olanların % 21,4 `ü sigara kullanmaktadır (p=0,672). Arkadaşlarıyla beraberkalanların %31,2'si, yalnız kalanların %21,7'si, yurtta kalanların % 16,2'si sigarakullanmaktadır (p=0,006). Ailesinde en az bir kişi sigara kullananların % 25,7'si ailesindesigara kullanmayanların %7,3'ü sigara kullanmaktadır (p=0,00).Arkadaşlarından hiçbiri sigara kullanmayanların %4,7`si, en az bir tanesi kullananların%23,4'ü sigara kullanmaktadır (p=0,001). Sigara kullananların aylık ortalama sigara masrafı%54,6 `sının 51-100 YTL, %12,4 `ünün 101-195 YTL `dir. Sigarayı bırakmayı deneyenlerin%36,6'sı sağlığına zarar verdiği için, %20,9'u ilerde sağlığına zarar vereceği için sigarayıbırakmayı denemişlerdir. Öğrencilerin sigara içmesini etkileyen faktörler arasında, ailedesigara kullanımı, kaldıkları yerler, arkadaşlarının sigara kullanmasının daha etkili olduğusaptanmıştır.Sonuç olarak; öğrenciler 12-18 yaşları arasında sigaraya başlamaktadır. Ailede sigarakullanımı, arkadaşlarının sigara kullanımı, öğrencilerin barınma durumları, okuduklarıbölümler sigara kullanımlarını etkilemektedir. Okudukları sınıflar arasındaki fark anlamsızbulunmuştur.Anahtar kelimeler; sigara, üniversite öğrencileriii
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the smoking level among young university studentsthat constitute Turkey?s future by considering countless harm of smoking. Present study is adescriptive study which is made by a guestionnaire answered by 466 students studied on firstand fourth classes of Electrical and Electronics Engineering, Turkish Language and Literatureand Nursing School Deparments on 2005-2006 educational semester.According to results, 11,8 % of female students, 27,9 % of male students and on total20,8 % of students were current smokers (p=0,000). 27,7 % of faculty of engineeringstudents,13,3 % of department of Turkish Literature students and 15,3 % of Nursing Schoolstudents were current smokers (p=0,002) and smoking ratio of engineering students is higherthan of other students. Among the first class students 22,2 % of students and among the fourthclass students 15,8 % of students were smokers (p=0,107). The mean age of starting to smokewas 17,32 ± 1,28 for female; 17,97 ± 2,70 for male (p=0,107).Among students 18,9 % of whose mothers have graduation less than primary school and21,4 % of them whose mothers were more educated and for fathers (p=0,574). 26,1 % ofstudents whose fathers have graduation less than primary school and 20,5 % of studentswhose fathers were graduated from primary school or higher were smokers (p=0,597).Besides , smokers were 20,2 % of students whose parents were together , 26,3 % of studentswhose parents were divorced and 21,4 % of students whose mother or father died (p=0,672).Smokers with a ration of 31,2 % live with friends ,21,7 % live alone and 16,2 % stay atiiidormitory (p=0,006). According to smoking behavior 25,7 % of students that at least oneperson from family smokes, and 7,3 % of them that nobody from family smokes weresmokers (p=0,00).Smokers which is 4,7 % of students have friends that don?t smoke and 23,4 % of themhave at least one friend which smokes(p=0,001).An average expense of 51-100 YTL in month is haven by 54,6 %of smokers and 101-195YTL by 12,4 % of them. When cessation behavior is considered, 36,6 % of smokers try toquit smoking for damages of smoking and 20,9 %of them for following damages of smoking.Smoking behaviour of family members and friends, living places, are determined moreeffective factors for smoking.As a conclusion, students start to smoke on ages between 12-18, smoking of familymembers,friends,living places, departments of students affects the smoking behaviour ofstudents. The classes were determined incoherent.Key words; smoking ,university studentsiv