Manganez süperoksid dismutaz (mnsod) geninin ala-9val polimorfizmiyle meme kanseri riski arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between the risk of breast cancer and the ala-9val polymorphism of manganese superoxide dismutase (mnsod) gene
- Tez No: 193204
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlar arasında görülen en yaygın kanser türüdür.40-44 yaş arasında kadınlarda kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yeralmaktadır. Etyolojisinde; genetik faktörler, endokrin nedenler ve çevreselfaktörler rol oynamaktadır.Bir tümör süpresör gen gibi fonksiyon gösteren Manganez SüperoksidDismutaz (MnSOD) geni kromozom 6q25.3'de lokalizedir. SOD2 adıyla dabilinen MnSOD geni 5 ekson ve 4 introndan oluşur. MnSOD geni insanlardapolimorfiktir. Bu polimorfizmde Timinin Sitozine değişikliği sonucu Valin aminoasidi Alanine aminoasidine dönüşür. Serbest radikallerden gelen zarara karşıkoruyucu hücrelerde kritik bir rol oynayan MnSOD'daki bu dönüşümün memekanserine yakalanma riskini arttırdığı şeklinde görüşler bulunmaktadır.Bu çalışmada MnSOD geninin Ala-9Val polimorfizminin meme kanserigelişiminde risk faktörü olup olmadığını araştırmak amaçlandı. 104 kontrol ve 83meme kanserli olmak üzere toplam 187 bireyden alınan kanlardan DNAizolasyonu yapıldıktan sonra genotipler PCR ve RFLP yöntemi ile belirlendi. Ala-9Val polimorfizmi için T ve C allel frekansları genel olarak kontrol grubu vememe kanserli grupta fark göstermedi. Premenopozal ve postmenopozal alt gruptada meme kanserine yakalanma riskini etkilemediği saptandı. Genotip oranlarıylameme kanseri gelişimi riski arasındaki ilişki incelendi. TT genotipinin artışı, TCgenotipinin düşmesinin, meme kanserine yakalanma riskinin artışından sorumluolduğu sonucuna varıldı. Göğüs kanserinde etkili olduğu düşünülen riskfaktörlerinden aile öyküsünde meme kanserli yakını olmanın meme kanserineyakalanmada bir risk faktörü olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The breast cancer is a kind of cancer which is seen the most widespreadamong the women in the world. Breast cancer is the first death reason whichdepend on cancer among the 40-45 aged women. Genetic factors, endocrinereasons and environmental factors have a role in its etiology.MnSOD gene which functions as a tumor supressor is located in chromosome6q25.3. MnSOD gene which is also known as SOD2 is formed of 5 exon and 4intron. MnSOD gene is polymorphic in human beings. In this polymorphism, Valinaminoacid is transformed into Alanine aminoacid as a result of alteration of timininto sitozin. There are opinions that the transformation in MnSOD, which has acritical role in protective cells against the damage that comes from free radicals,increases the risk of getting the breast cancer.In this study, it was aimed to investigate whether Ala-9Val polymorphism ofMnSOD gene is a risk factor in the development of breast cancer. Genotypes weredetermined with PCR and RFLP methods after DNA had been isolated from theblood samples which were collected from total 187 people (104 control and 83breast cancer patients). T and C allel frequency for Ala-9Val polymorphism didn?tshow difference in the control group and breast cancer group in general. It wasdetermined that in premenopausal and postmenopausal subgroups, T and C allelfrequency didn?t affect the risk of getting breast cancer. The relation between therates of genotype and the risk of breast cancer development was investigated.Increase in TT genotype and decrease in TC genotype have been concludedresponsible for increased risk of getting the breast cancer. It is determined thatamong the putative risk factors, family history of breast cancer is one of the riskfactors in getting the breast cancer.