Romatoid artritli hastalarda distal radyoulnar eklemin radyolojik açıdan değerlendirilmesi
Assesment of distal radioulnar joint by radiologically methods in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 193205
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN SABİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Romatoloji, Radiology and Nuclear Medicine, Rheumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETAmaç: Romatid artritin (RA) distal radyoulnar eklem (DRUE) üzerinde oluşturduğuradyolojik değişikliklerin direkt grafi (DG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) yöntemleriyleincelenerek klinik ve laboratuvar bulgularıyla olan ilişkisinin araştırılmasıamaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Romatoid artritli (53±10.2 yaş) 37 hastanın 74 el bileğinderadyolojik olarak Larsen skorlaması, radyal inklinasyon açısı (R A) ölçümü ve aktiviteskorlaması yapıldı ve kontrol grubu olarak alınan 21 normal bireyde (57.4±10.9 yaş)42 normal el bileği ile karşılaştırıldı. Direkt grafi ve BT'de DRUE mesafesi ölçüldü veeklem subluksasyonu BT ile elde edilen farklı metodlara göre değerlendirildi.Romatoid faktör (Rf), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve C reaktif protein (CRP)de çalışıldı.Bulgular: Çalışma grubunda Larsen skoru değerleri (1,21±1,65) arttığında DRUEmesafesi (1,73±0,75 mm) ve aktivite skoru (8±3,1) değerleri kontrol grubuna göre(0,23±0,43, 2,25±0,39 mm ve 10,2±1,56) azalma gösterdi (p=0,0001). Radyalinklinasyon açısı, kontrol grubuyla (23,4°±2,8) karşılaştırıldığında çalışma grubunda(17,8°±2,9) daha düşük bulundu ve DRUE mesafesi (r=0,561, p=0,0001), aktiviteskoru (r=0,533, p=0,001) ve DRUE subluksasyonuyla anlamlı derecede koreleydi(p=0,028). Bununla birlikte Larsen skoru (r=-0,676, p=0,0001), Rf (r=-0,31, p=0,019),ESH (r=-0,38,p=0,004) ve CRP (r=-0,29, p=0,022 ) seviyeleriyle negatif korelasyongösterdi. Diğer yandan Larsen skoru hastalığın süresi (r=0,560, p=0,0001) veDRUE'nin subluksasyonuyla korelasyon (p=0,024) gösterirken DRUE mesafesi (r=-0,682, p=0,0001) ve aktivite skoruyla (r=-0,714, p=0,0001) negatif korelasyongösterdi.Sonuç: Romatoid el bileğinde eklem harabiyetinin değerlendirilmesinde DG ilebirlikte BT oldukça yararlı tanısal yöntemlerdir. Distal radyoulnar eklemsubluksasyonlarının BT ile tanısında Modifiye Mino yöntemi daha değerlidir. Radyalinklinasyon açısı DRUE subluksasyonlarının erken tanısında ve tedavi planlamasındayararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPurpose: The aim of this study is to investigate the radiologic effects of romatoidarthritis (RA) on the distal radioulnar joint (DRUJ) by the plain films and computerizedtomography (CT) and the relationship with the clinical and laboratuary findings.Materials and Methods: Radiological Larsen scoring of visible changes , RIAmeasurement and activity scoring (according to Stanford health assessmentquestionnaire) were done in 74 wrist of 37 patients with rheumatoid arthritis (age of53 ±10.2 years) and compared to 42 normal wrist in 21 subjects (age 57.4 ± 10.9years) taken as a control group. Conventional radiography and computerizedtomography were performed to measure DRUJ space and different methods wereobtained by CT to quantify subluxation of DRUJ. Rheumatoid factor (Rf), erythrocytesedimentation rate (ESR) and C reactive protein (CRP) were also studied.Results: In study group, values of Larsen score was increased (1.21±1.65) whereasDRUJ space measurement (1.73±0.75 mm) and activity score (8±3.1) showed adecrease according to the control group (0.23±0.43, 2.25± 0.39mm and 10.2±1.56;respectively, p=0.0001).RIA was also measured less in the study group (17.8°±2.9)compared with the control group (23.4°±2.8) and was significantly correlated withDRUJ space (r =0.561, p=0.0001), activity score (r=0.533, p=0.001) and DRUJsubluxation (p=0.028) however, negatively correlated with Larsen score (r=- 0.676,p= 0.0001), Rf (r=-0.31, p=0.019), ESR (r=-0.38, p=0.004) and CRP (r=-0.29,p=0.022 ) levels. On the other hand, Larsen score correlated with disease duration(r= 0.560, p=0.0001) and DRUJ subluxation (p=0.024) whereas, negatively correlatedwith DRUJ space (r=-0.682, p= 0.0001) and activity score (r=-0.714, p=0.0001).Conclusion: Both CT and plain films are useful diagnostic tools for the evaluation ofthe romatoid wrist. Moreover CT is shown to be helpful in assesing DRUJ subluxationand Modified Mino?s method is proved to be the most accurate method. Radialinclination angle can be helpful in the early assesment and management of DRUJsubluxations.