İntranazal insülin preparatlarının hazırlanması, farmasötik bakım-klinik eczacılık açısından in vitro/in vivo incelenmesi
Preparation & in vitro/ in vivo evaluation of the intranasal dosage form bearing insulin with respect to pharmaceutical care ?clinical pharmacy
  1. Tez No: 193203
  2. Yazar: İMREN UCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE ÖZLEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İNTRANAZAL İNSÜLİN PREPARATLARININ HAZIRLANMASI, FARMASÖTİKBAKIM-KLİNİK ECZACILIK AÇISINDAN İN VİTRO/İN VİVO İNCELENMESİİMREN UCAPüskürtülebilen jel formülasyonunun nazal yolla uygulanmasında, ilacın burun boşluğundadaha uzun sure kalacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla, insüline bağımlı diyabetik hastalarda, insülintedavisinin etkinliğini arttırmak açısından potansiyel bir yol olabilir. Carbopol kullanılarakhazırlanan jeller, özgün reolojik özelliklere sahiptir ve intranasal uygulamaya imkan verecekbiçimde püskürtülebilir jel formülasyonu hazırlanması için uygundur.Bu çalışmada, insülinin subkütan enjeksiyonluk preparatlarına alternatif olarak,püskürtülebilir jel formülasyonları hazırlanmıştır. Formülasyonlar in vitro koşullarda stabilite vederiden geçiş açısından karakterize edilmiştir. Ayrıca, intranasal formülasyonlar farmasötik bakım-klinik eczacılık yönünden de incelenmiştir. Bunun için, in vivo koşullarda biyofarmasötik açıdanuygun özellikler taşıyıp taşımadığı araştırılmıştır. Toksisitesi de tavşanlarda mukozal iritasyonçalışması ile incelenmiştir. İnsülin çözeltisi ile oluşana benzer iritasyon görülmüş ve hatta, budurum birkaç gün içinde normale dönmüştür. Biyoyararlanımı da tavşanlarda yapılan deneylerleincelenmiş, nazal çözeltiden daha fazla bulunmuştur. Bu formülasyonla yapılacak tedavininmaliyeti de model olarak çıkartılmış, halen piyasada olan insulin kalemiyle yapılan tedavi giderleriile kıyaslanmıştır.Sonuç olarak, insulin içeren ve püskürtülebilen Carbopol jel formülasyonları, diyabettedavisinde subkütan enjeksiyona alternatif olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
PREPARATION & IN VITRO/ IN VIVO EVALUATION OF THE INTRANASALDOSAGE FORM BEARING INSULIN WITH RESPECT TO PHARMACEUTICALCARE -CLINICAL PHARMACYIMREN UCANasal drug administration in form of gel spray is expected to provide longer residencetime in the nasal cavity. Thus, it may be a potential way to improve efficiency of insulinadministration in diabetic patients with insulin dependency. Carbopol gels posses uniquerheological properties and therefore, are suitable to develop sprayable gel formulations, whichcan be administered intranasally.In this study, sprayable gel formulations of insulin were prepared as an alternative tosubcutaneous insulin injectable preparations. The gel spray formulations exhibited satisfyingbiopharmaceutical properties both in vitro and in vivo. Their toxicity was also assessed bymeans of mucosal irritation in rabbits. It was comparable to that obtained with insulin solutionand reversed short after. The bioavailability of sprayable gel was investigated and found 3fold more than that of intranasal solution.Finally, intranasal insulin formulations were investigated for the aspect ofpharmaceutical care. With this respect, bioavailability, toxicity and a model assessment forcost of treatment were evaluated in comparison to current parenteral insulin administration.In conclusion, it can be suggested that sprayable Carbopol gels bearing insulin can beused as alternative to subcutaneous preparations in the treatment of diabetes.