Karpas yarımadası (K.K.T.C.) manganez zuhurlarının jeolojik-metalojenik incelemesi
  1. Tez No: 5275
  2. Yazar: MEHMET NECDET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
IX ÖZ Bu çalışmada K.K.T.C (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) sınırları içindeki Karpas Yarımadasının Ziyamet ve Bal al an köyleri çevresindeki vol kanik ve sedimanter türdeki manganez zuhurları ile Mehmetçik-Ziyamet ala nının jeolojisi ele alınmıştır. inceleme alanı içinde gözlenen birimler', Hılarion Kireçtaşı (Jura) Lapta Formasyonu (üst Kretase), Yastık Lâvlar (Paleosen), Değirmenlik Formasyonu (Orta Miyosen), Pahna Formasyonu (Orta Miyosen), Lefkoşa For masyonu (Alt Pliyosen) ile Pleyistosen'den itibaren bu birimlerin aşınma sından türeyen Plaj Çökelleri ve Alüvyon 'dur. İnceleme alanının yapısal jeolojisi Girne Sıradağlarının tektoniz- ması ile ilgili olup,otokton birimler KD-GB uzanımlıdırlar. Balalan'ın kuzeyindeki spilitik bazalt ve spilit karakterli yastık lavları içindeki volkanik kökenli manganez zuhuru süreksizlik zonunda o lup, Piroluzit, Psilomelan ve Polianit içerir. Ziyamet' in güneyinde Pahna formasyonuna ait marn, tebeşir ve kireç taşı arı arasında 9 seviye halinde gözlenen sedimanter manganez zuhurları na ait örneklerde mikrofosiller gözlenmiş olup, Psilomelan mikrofosil boş luklarını doldurur durumdadır. İnceleme alanının güneyindeki jips yatak! anması ile lâvların batı sındaki bakır cevherleşmesi de ilginçtir.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT In this study manganese depositions having volcanic and sedimen tary origin around the villages of Ziyamet and Bal alan and the geology of Mehmetçik and Ziyamet Areas were investigated in the border of T.R.N. C. (Turkish Republic of Northern Cyprus). Hilarion Limestone (Jurassic), Lapithos Formation (Upper Cretace ous), Pillow Lavas (Paleocene), Kythrea Formation (Middle Miocene), Pakh- na Formation (Middle Miocene), Nicosia Formation (Lower Pliocene), Beach Deposits and Alluvium derived from these different lithological units at the beginning of Pleistocene, were observed in the area under investi gation. The structural geology of the study region is related to the tec tonics of Kyrenia Range and also the authoctonous units have NE-SW trend. The pillow lavas placed north of Bal alan have spilitic and spili- tic basalt characters. Manganese deposits which are found along a discon- tinious zone in pillow lavas have Pyrolusite, Psilomelane and Polyanite. The sedimentary manganese occurences are found as nine levels a- mong marl, chalk and limestones of Pakhna formation outcropping in the southern of Ziyamet. A lot of microfossils were identified and the spa ces of microfossils filled with Psilomelane. The gypsum depositions situated in the southern district of study area and copper mineralizations situated in the western front of pillow lavas are interested.