Konak sağlık grup başkanlığı bölgesinde erken doğumlar ve etkileyen etmenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of prematurity and risk factors and in konak health district
  1. Tez No: 193206
  2. Yazar: İBRAHİM PADIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REYHAN UÇKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dünya Sağlık Örgütü tarafından erken doğum; gebeliğin 37 hafta yada 259 güntamamlanmadan sona ermesi olarak tanımlanmaktadır. Yeni doğanda başlıca mortalite vemorbidite nedenlerinden biri olan erken doğum riski, özellikle yüksek risk grubundakilerolmak üzere tüm kadınlara erken ve uygun prenatal bakım sağlanmasıyla azaltılabilir.Olgu-kontrol çalışması olarak yürütülen bu çalışmanın amacı, Konak Sağlık GrupBaşkanlığı (KSGB) Bölgesi'nde erken doğumları etkileyen etmenleri saptamaktır.Araştırmanın evreni, KSGB Bölgesindeki 2005 yılı içerisindeki doğumların tümüdür. KSGBBölgesinde 01.06.2005 ile 30.11.2005 tarihleri arasında meydana gelen erkendoğumların tümü olgu grubunu (n=210) oluşturmuştur. Kontrol grubuna ise her erkendoğan bebek için aynı sağlık kurumunun aynı bölgesinden, aynı ayda ve miadında doğanbir bebek seçilmiştir (n=210). Olgu grubunda 176 (% 83.8), kontrol grubundan ise 203bebeğin (% 96.7) ailesine ulaşılmıştır.Olgu ve kontrol grubundaki bebeklerin cinsiyetleri arasında anlamlı farksaptanmamıştır. Ailelerin sağlık güvence durumları ve sosyo-ekonomik durum algılarıaçısından olgu ve kontrol grupları arasında anlamlı fark yoktur.Annenin öğrenim durumu(p=0.046), gebelikte sigara içme durumu(p=0.041),daha önce erken doğum öyküsü(p=0.0002), çoğul doğum öyküsü(p=0.0126), bugebeliğin çoğul olması(p=0.000), son 24 dört saatte aşırı yük kaldırma(p=0.024), oligo-polihidroamnios varlığı(p=0.001), uterusta aşırı kasılma(p=0.026), erken membranrüptürü(p=0.000), intrauterin gelişme geriliği(p=0.000), prenatal izlemlerde yetersizölçüm yapılması(p=0.037), prenatal izlem sayısı(p=0.042) erken doğum için risk etmeniolarak bulunmuştur.İkili analizlerde anlamlı ilişki bulunan değişkenlerle lojistik regesyon analiziyapılmıştır. Annenin öğrenim durumu, bu gebeliğin çoğul olması, plasenta previa varlığı,erken membran rüptürü, intrauterin gelişme geriliği, gebelikte yetersiz kilo alımı, erkendoğumu en çok etkileyen etmenler olarak bulunmuştur.Anahtar sözcük : Erken doğum, risk etmeni.
Özet (Çeviri)
Prematurity is described as, ending of gestation before completing 37 weeks or259 days, by the World Health Organization. The risk of prematurity, which is the maincause of mortality and morbidity, among newborn would be decreased by early andadequate prenatal care of all women especially in the high risk group.The aim of the case-control study is to determine the factors effectingprematurity, in Konak Health District. Population of the study is number of all births in2005 in Konak Health District. All births between 01.06.2005 and 30.11.2005 in KonakHealth District are the case group(n=210).In the same health centre?s region, being born in the same month and terminfants are chosen for control group(n=210). 176(%83.8) in the case group and203(%96.7) infants parents have been reached, in this study.There is no significant difference between the infants gender in case and controlgroups. Also there is no significant difference between case and control group parents?social security and perceived-economic status.By univariate analysis, smoking habit during pregnancy(p=0.041), history ofwithin 24 hours before delivery(p=0.002), twin and triplet pregnancy(p=0.000), liftingheavy objects in last 24 hours(P=0.024), presence of oligo-polihidramniozis(p=0.001),excessive contractions of uterus(p=0.026), early membrane rupture(p=0.000),intrauterine growth retardation(p=0.000), measurements during prenatalobservations(p=0.037), number of prenatal observations(p=0.037) are risk factors forprematurity.The variables that were statistically significant by univariate analysiswere includedin a multivariate analysis. Logistic regression analysis show that mother?s education, twinor triplet pregnancy in the current pregnancy, placenta previa, early membrane rupture,intrauterine growth retardation, unsufficient weight gains are the main risk factors forprematurity.Key word: Prematurity, risk factor.iv