Yüz ifadesini beyin elektrofizyolojik olarak nasıl algılar: beyin dinamiği yöntemleri ile analiz
How does brain percept face expressions: analysis by the method of event related oscillations
- Tez No: 193215
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
YÜZ İFADESİNİ BEYİN ELEKTROFİZYOLOJİK OLARAK NASIL ALGILAR? :BEYİN DİNAMİĞİ YÖNTEMLERİ İLE ANALİZBu tez, farklı ?yüz ifadeleri? nin algılanması sırasında, beynin dinamikdeğişikliklerini araştırmak, farklı ?yüz ifadeleri? ni algılama sonrasında kişilerdemeydana gelen duygu durum değişikliklerinin ve beynin dinamik cevaplarının nasıletkilediğini tespit etmek amaçları ile planlanmıştır..Beynin dinamik cevaplarının analizi, Olaya İlişkin Salınımlar ( OİS) yaklaşımıkullanılarak gerçekleştirilmiştir. Denemelere katılan 20 sağlıklı kişiye uyaran olarak?Kızgın?, ?Mutlu? ve ?Nötr? yüz ifadeleri gösterilmiştir. Farklı yüz ifadelerininuyarımından sonra denemeye katılan kişilerin duygusal durumları bir skala iledeğerlendirilmiştir. EEG kaydı 13 elektrottan (F3, F4, Cz, C3, C4, T3, T4, T5, T6, P3, P4,O1, O2) alınmış ve ortalamaları alınan, Olaya İlişkin Potansiyeller ( İOP) seçici olarak0.5-3.5 Hz ( delta), 5-8.5 Hz (teta), 9-13 Hz (alfa), 15-24 Hz (beta) frekans dilimlerindefiltrelemiştir.?Kızgın? ve ?mutlu? yüz ifadeleri arasındaki ayrımlama alfa (9-13 Hz) ve beta (15-24 Hz) frekanslarında, yalnızca yüksek duygu durumu içeren uyarıcıların seçimi ilegözlenmiştir. ?Kızgın? yüz uyarımı ile ortaya çıkan alfa (9-13 Hz) yanıtı genliklerinin,T5, P3 ve O2 bölgelerinde ?mutlu? yüzlerin uyarımı ile ortaya çıkan alfa (9-13 Hz) yanıtıgenliklerinden yüksek olduğu, F3, Cz ve C3'elektrotlarında, ?kızgın? yüz uyarımı ileortaya çıkan beta yanıtı genliğinin ?mutlu? yüz uyarımı ile açığa çıkan beta yanıtıgenliklerine kıyasla anlamlı ölçüde yüksek olduğu saptanmıştır. Oksiptal teta (5-8.5 Hz)ve oksiptial delta (0.5-3.5 Hz) yanıtlarının ise, yüz ifadelerinden ve kişilerin duygudurumlarından bağımsız olarak, frontal bölgedeki yanıtlara kıyasla daha yüksek olduğusaptanmıştır.Sonuçlar, Olaya İlişkin Salımlar ( OİS) yöntemi ile kişilerin duygu durumlarındakifarklılıklara göre değişen beynin dinamik cevaplarının, net olarak saptanabileceğigösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
HOW DOES BRAIN PERCEPT FACE EXPRESSIONS ? : ANALYSIS BY THEMETHOD OF EVENT RELATED OSCILLATIONSAim of this study is the investigation of brain dynamic responses uponpresentation of pictures with different ?face expressions?. Further, we aim to investigatehow the mood changes affect the dynamic properties of the brain.Event Related Oscillations of ?Neutral, Angry, and Happy? faces in 13 electricalrecordings sites (F3, F4, Cz, C3, C4, T3, T4, T5, T6, P3, P4, O1, O2) were analyzed for 20healthy subjects. Following the recording session, the subjects were asked to express thedegree of their mood on a scale. ERPs were selectively filtered in the 0.5-3.5 Hz (delta),5-8.5 Hz (teta), 9-13 Hz (alpha), 15-24 Hz (beta) frequency ranges.The amplitudes of the alpha responses upon ?angry? face stimulation weresignificantly higher than upon presentation of the ?happy? faces at T5, P3 and O2locations, at F3, Cz and C3, beta responses upon ?angry? face stimulation weresignificantly higher in amplitude compared with the ?happy? face stimulation however,only when selecting stimuli with high mood involvement. The occipital theta (4-7 Hz)and the delta ( 0.5- 3.5 Hz) responses are higher then the frontal responses upon all ?faceexpression? stimulations being independent from their mood.We conclude that the analysis of brain oscillatory responses provide a good basis foranalyzing the influence of emotional information processing in the brain. The resultssupport that angry face stimulations are higher in the amplitude and it can be discussedthat dynamic responses of the brain changes totally when the ?face? stimulation includesemotions.