Ses kısıklığı yakınması olan hastalarda tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment efficiency in patients with dysphonia
  1. Tez No: 193216
  2. Yazar: ÖZGÜR UĞURTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENİS ALPİN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZETSES KISIKLIĞI YAKINMASI OLAN HASTALARDA TEDAVİNİN ETKİNLİĞİNİNDEĞERLENDİRİLMESİÖzgür UğurtayTedavi öncesinde tüm hastalar ses bozukluğu indeksi, GRBAS skalası, akustik sesanalizi, maksimum fonasyon süresi ölçümü, videolaringostroboskopik ölçümler vevideolaringostroboskopik imaj üzerinde alan ve açı hesaplamaları ile ayrıntılı bir şekildedeğerlendirilmişlerdir. Tüm bu sonuçlar her hasta için ayrı ayrı kayıt altına alınmıştır. Budeğerlendirme sonucuna göre benign vokal fold lezyonlu hastalara, ses terapisi ile berabergerekli hastalara cerrahi ve/veya medikal tedavi uygulanmıştır. Vokal fold paralizili hastalaraise posterior kordotomi cerrahisi ile beraber ses terapisi uygulanmıştır. Tüm hastalar 3 ayboyunca ses rehabilitasyon programına dahil olmuşlardır. Bu tedavinin sonunda hastalartekrar aynı değerlendirme protokolleri ile değerlendirilmiş ve sonuçlar tekrar kayıtlanmıştır.Tüm değerlendirme parametrelerinin tedavi öncesindeki ve sonrasındaki değerleri vebu değerlerdeki farklılıklar istatistiksel olarak incelenmiştir. Benign vokal fold lezyonluhastalarda tedavi sonrasında, inceleme parametrelerin değerlerinde tedavi öncesine göreanlamlı derecede düzelme olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar sesteki bozukluğun azalmasıylaparalellik göstermiştir.Tüm değerlendirme parametreleri arasında tedavi öncesi ve sonrasındaki değerlerarasındaki korelasyon da araştırılmıştır. Benign vokal fold lezyonlu hastalarda tedaviöncesindeki ve sonrasındaki değerler incelendiğinde, değerlendirme yöntemlerininparametrelerinin aralarında anlamlı derecede korelasyon olduğu görülmüştür.Uygun tedavi protokolleri ile yapılan ses rehabilitasyonunun ses kısıklığınıntedavisinde etkin olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada kullanılan değerlendirmeyöntemleri değerlerinin birbirleriyle anlamlı derecede korelasyon göstermesi neticesinde, budeğerlendirme parametrelerinin sesin incelenmesinde son derece etkin olduğu ve doğru tanıve tedavi planlaması için tüm ses hastalarında uygulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEVALUATION OF TREATMENT EFFICIENCY IN PATIENTS WITHDYSPHONIAÖzgür UğurtayIn this study; the efficiency of treatment methods were investigated in patients withdysphonia by means of 7 different evaluation methods. The differences involving allevaluation parameters were evaluated by comparing pretreatment and posttreatmentevaluation data.The study was conducted with 27 patients of which 23 were having benign vocal foldlesions and 4 were suffering from bilateral vocal fold paralysis.All patients were comprehensively evaluated by Voice Handicap Index, GRBASscale, acoustical analysis, maximum phonation time, videolaryngostroboscopic assessmentsand image analyses with area and angle calculations on videolaryngostoboscopic images. Allthese data were separately recorded. After the comprehensive evaluation, voice therapy withor without surgery and/or medical therapy was used for the treatment of patients with benignvocal fold lesions. In patients with vocal fold paralysis, voice treatment was given inconduction with posterior cordotomy surgery. All patients were included in the voicerehabilitation program for 3 months. After this treatment, all patients were evaluated with thesame investigation protocols and the results were recorded.The results of all evaluation protocols before and after the treatment were statisticallyevaluated. In patients with benign vocal fold lesions, it was found that the evaluationparameters were significantly improved as compared to the pretreatment data. These resultswere paralelled to the decrease in the perception of dysphonia.The correlation between all evaluation parameters before and after treatment werealso investigated. It was found that the evaluation parameters were significantly correlatedwith each other in patients with benign vocal fold lesions.It was concluded that, voice rehabilitation conducted with appropriate treatmentprotocols was effective in the treatment of dysphonia. Since the evaluation parameters usedin this study showed a significant correlation between each other, it was also concluded thatthose parameters were very effective in voice evaluation and they should be used in everypatient with dysphonia fort he correct diagnosis and treatment planning.