Artroskopik diz cerrahisinde spinal uygulanan hipobarik ropivakain ve bupivakainin karşılaştırılması
Comparison of spinal hypobaric ropivacaine and bupivacaine in arthroscopic knee surgery
- Tez No: 193232
- Danışmanlar: PROF.DR. KADİR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1VII-ÖZETşBu çalımada distile su ile hazırlanan hipobarik bupivakain ve hipobarik ropivakainin,unilateral spinal anestezi tekniğ eş inde artroskopik diz cerrahileri için eşdeğ dozununi liğ eraraşrıtılmasıamaçlandı.ş şAltmıASA I, II olgu çalımaya dahil edildi. Olgulara opere olacak taraf üstte kalacakşekilde pozisyon verildi. L 3-4 intervertebral aralıığndan, 8 mg hipobarik bupivakain ile 8, 10ve 12 mg hipobarik ropivakain bir dakikada (dk) verildi Tüm olgular spinal anesteziuygulamasınıtakiben lateral dekübitus pozisyonunda, sonra supin pozisyonda 15'er dkbekletildi. Olguları operasyon sın rasıve sonrası OAB, KH, duyusal ve motor blokndabaş cıoluşlangı, umu, toplam duyusal ve motor blok süreleri, idrar çıkarma, ilk analjezikihtiyacı, olgu ve cerrah memnuniyeti ile gözlenen yan etkiler kaydedildişÇalımada unilateral anestezide 8 mg bupivakain ile 12 mg ropivakain duyusal, motormıve ilk idrara çı şzamanlarıblok oluş ve derlenme süreleri, ilk analjezik kullanıum kıı rıaçından karş tılabilir sürelere sahip oldular; olgu ve cerrah memnuniyeti benzersı laşbulundu. Sekiz mg hipobarik ropivakain ile duyusal blok seviyesinin yeterli düzeylereıyükselmemesi, daha çok genel anestezi ihtiyacı turmasıoluş nedeniyle tek baş her zamannayeterli cerrahi anestezi koşullarısağlamadıOn mg hipobarik ropivakain de daha düş. ükcerrahi konfor sağlayan koş oluşullar turdu.Sonuç olarak hipobarik 8 mg bupivakain ve 12 mg ropivakain unilateral spinalanestezide, artroskopik diz cerrahileri için yeterli ve eşdeğ dozda anestezi koşer ullarısağlarken 8 mg ropivakain her açı yetersiz kalmakta ve 10 mg ropivakain de güvenilirlikdanalanı olan anestezi koşdar ulları lamaktadısağ r.
Özet (Çeviri)
1VIII-SUMMARYThe aim of this study is to investigate equipotent doses of hypobaric ropivacaine andbupivacaine arthroscopic knee surgery under spinal anesthesia.Sixty ASA I, II patients were included in the study. Patients were positioned in lateraldecubitus position with operated sides uppermost. Spinal anesthesia was performed at L3-4intervertebral space to apply hypobaric bupivacaine 8 mg and hypobaric ropivacaine 8, 10 and12 mg. Patients were kept in 15 minutes both lateral and supine position. Heart rate, meanarterial blood pressure were recorded during and after the operation. Onset, duration of motorand sensory blocks; micturation time; first analgesic requirement time; patient and surgeonsatisfaction were evaluated.Hypobaric bupivacaine 8 mg and ropivacaine 12 mg were comparable with respect toonset and recovery time of motor and sensory blocks, time to first analgesic requirement; timefor first micturation; rates of patient and the surgeon satisfaction. Hypobaric ropivacaine 8 mgdid not provide adequate surgical anesthesia for every patient. The sensory and motor blockonset, duration and regression times were similar in bupivacaine 8 mg, ropivacaine 10 mg andropivacaine 12 mg; the quality of surgical anesthesia achieved with ropivacaine 10 mg waslower than that of bupivacaine 8 mg and ropivacaine 12 mg.In conclusion, during arthroscopic knee surgeries, hypobaric intrathecal bupivacaine 8mg and ropivacaine 12 mg behaved as equipotent in terms of sensory and motor blockcharacteristics but hypobaric ropivacaine 8 mg was insufficient in every aspect and hypobaricropivacaine 10 mg provided unreliable surgical anesthetic conditions in unilateral spinalanesthesia.