Postoperatif erken dönemde cerrahi travma, oksidatif stres ve serum albumini arasındaki iliski
The relationship between oxidative stress and serum albumin in early postoperative period
- Tez No: 193231
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZETCerrahi hastada postoperatif erken dönemde oksidatif stres ve antioksidan kapasite ilişkisi,elektif cerrahi girişimlerden sonra ortaya çıkan morbidite ve mortalitede önemli rol oynamaktadır.?Ebb? faz olarak bilinen postoperatif erken dönem, genel bir enerji mobilizasyonu ile karekterizeolup yaklaşık yirmidört saat sürer. Bu süre içinde, hastanın maruz bulunduğu posttravmatik oksidatifstrese karşı koyma mekanizması hakkındaki bilgilerimiz çelişkili ve son derece yetersizdir. Buçalışmanın amacı; elektif major cerrahi girişim yapılan hastalarda ebb fazda cerrahi travmanınmeydana getirdiği oksidatif stresin, vücut sıvılarındaki antioksidan kapasitenin en büyük bölümünüoluşturan albumin üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya, POSSUM tanımlarına göre; evre 4cerrahi girişim yapılan 32 hasta ile evre 5 genişlikte cerrahi girişim yapılan 27 hasta alındı. Bu ikihasta grubunda POSSUM fizyolojik ve operatif skorları ile travmaya hormonal, metabolik veoksidatif stres cevapları karşılaştırıldı. ki grup arasında yaş ortalamaları, vücut-kitle indeksleri vePOSSUM fizyolojik skorları bakımından istatistiksel fark tesbit edilmedi. Ancak, her iki gruptapostoperatif kortizol, glukoz LDH ve hsCRP değerleri, kendi preoperatif değerleri ilekarşılaştırıldığında, aralarındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu anlaşıldı. Evre 4 ve evre 5gruplarından cerrahi girişimden önce ve sonra elde edilen ortalama serum kortizol, glukoz, hsCRPve LDH değerleri birbirinden farklı değildir. Bu sonuçlar, POSSUM fizyolojik skoru benzer olanhasta gruplarında, hastaların cerrahi travmaya verdikleri metabolik ve hormonal cevapların dabenzer olduğunu ortaya koymaktadır. Evre 4 ve evre 5 cerrahi girişim geçiren hasta gruplarıarasında hem preoperatif hem de postoperatif serum total protein ve serum albumin düzeyleriarasında istatistiksel olarak önemli fark tesbit edilmesine rağmen, sadece postoperatif serumhomosistein düzeyleri birbirinden farklı bulunmuştur. Albumin, sistein-34 redoks-aktif tiyol grubuile plazmadaki tiyolünün %80 nini oluşturur ve serumda sürekli oksidatif strese maruz kalan enönemli antioksidan maddedir. Evre 4 ve evre 5 hasta grupları arasında, operatif skorlar bakımındanönemli fark bulunmasına rağmen, travmaya hormonal ve metabolik cevaplarında farkbulunamamıştır. Bu sonuç, ebb fazda operatif travmanın şiddetine göre, cevabı belirleyen en önemliparametrelerin serum albumini ve homosistein düzeyleri olduğunu ortaya koymaktadır. Evre 5hastalarımızda POSSUM tahmini morbidite ve mortalite oranlarının evre 4 gruba nazaran yüksekolması, postoperatif dönemde reaktif oksijen radikallerinin, hastanın antioksidan kapasitesininüzerinde artmasının, postoperatif olası morbidite ve mortalitede önemli olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPostoperative oxidative stress and antioxidant capacity plays an important role inpostoperative mortality and morbidity in a surgical patient ?Ebb? phase; the postoperative earlyphase; is generally characterized with a over all energy mobilization and lasts around 24 hours. Themeans and the capacity of the patients in encountering such a stress in the posttraumatic period isstill not totally verified and is contradictory.The aim of the present study is to evaluate the effects ofpostoperative oxidative stress in ?ebb? phase in patients with elective major operations on serumalbumin which is one of the major antioxidant cemical in bodily fluids. 32 patients with stage 4 and27 patients with stage 5 operations according to the POSSUM scoring system were included in thestudy. The metabolic and hormonal responce to trauma and the POSSUM physiologic and operativeevaluation were compared among the two groups .The two group were statistically insignificantinterms of mean age, body mass index and POSSUM physiologic scores. Nevertheless; in bothgroups the postoperative changes in cortisol, LDH, glucose and hsCRP levels were statisticallysignificant when compared to the individual preoperative levels . Furthermore; when stage 4 andstage 5 operations were compared interms of metabolic and hormonal responce no statisticaldifference was obtained ; which is highly suggestive that patients with similar POSSUM physiologicscores give similar responces to surgical trauma. Stage 4 and 5 patients showed a statisticallysignificant difference interms serum total protein and albumin in the pre-and postoperative period.On the other hand postoperative homocystein was significantly different among the twogroups.Cystein 34 redox active thiol group in Albumin is 80% of the mechanisms in the plasmaencountering a continous oxidative assault. In stage 4 and 5 patients although an major differenceinterms of the severity of the operative trauma exists; no diffrence in the metabolic and homonalresponce in the postoperative period could be found. This suggests that the major factor determiningthe responce to operative taruma and oxidative stress in the early postoperative period is the serumalbumin and homocystein levels in the patients. One of the reasons in increased mortality andmorbidity in stage 5 patients with respect to the stage 4 patients may be explained with the extensionof the oxidative assault beyond the limits of the oxidative capacity