Prenatal bakım memnuniyet ölçeği metodolojik incelenmesi ve uygulanması
Methodological study and application of prenatal care satisfaction scale
- Tez No: 193243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERİMAN SOĞUKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
PRENATAL BAKIM MEMNUN YET ÖLÇEĞ METODOLOJ K NCELENMES VEUYGULANMASIFiliz ASLANTEK NYüksek Lisans Tezi, Ebelik AnabilimdalıTez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Neriman SOĞUKPINARAğustos 2006, 143 sayfaAraştırma Rabue ve arkadaşları (1998) tarafından geliştirilen ?Prenatal BakımMemnuniyet Ölçeği'nin? geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek ve DÖB alan kadınlarınmemnuniyetini ölçmek amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir.Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması için 01.06.2005-01.07.2005 tarihleriarasında zmir li Bornova lçesi Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı 3 AÇSAP ve 19 sağlıkocağından en az 3 kez DÖB alan, 28 haftadan büyük, riskli olmayan 110 gebeylegörüşülmüştür.
Özet (Çeviri)
METHODOLOGICAL STUDY AND APPLICATION OF PRENATAL CARE SATISFACTIONSCALEFiliz ASLANTEK NMsc Thesis in Department of MidwiferySupervisor: Yard. Doç. Dr. Neriman SOĞUKPINARAugust 2006, 143 pagesThe survey has been carried out methodologically to test the validity and reliability of ?PrenatalCare Satisfaction Scale? developed by Rabue et. al. (1998) and to measure the level of satisfaction ofthe women who received prenatal care.For the validity and reliability study of the scale, we have interviewed with 110 pregnant womenwho have applied to 3 AÇSAP and 19 health centers affiliated to the Health Group Department of theBornova district of zmir province between the dates of 10.06.2005 and 01.07.2005, who have receivedprenatal care from the same institution at least three times, who have been pregnant for over 28 weeks,who are not under risk in the study.