Ortodontide liflerle yeniden güçlendirilmiş (fiber reinforced) kompozitin mekanik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evalution of mechanical and clinical properties of fiber reinforced composite in orthodontics
  1. Tez No: 193244
  2. Yazar: TOLGA BERK
  3. Danışmanlar: PROF. ERDAL IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
101BÖLÜM VI6 ÖZETBirbiri içerisinde erimeyen iki veya daha fazla maddenin makroskobikdüzeyde birbiri içinde dağılması, karışması veya birlikte bulunmasıyla oluşanyapıya Kompozit adı verilir. Kompozit malzemeler mühendisliğin tüm dallarındaolmak üzere yaygın olarak kullanılmaktadır. Dişhekimliğinde ise kompozit;Organik yapı içerisine belirli oranlarda inorganik partiküllerin ilavesi ve bukarışımın, katkı maddeleri ile polimerizasyonu temin edilerek oluşturulan,genellikle pasta formundaki restoratif materyallere verilen addır.Dişhekimliğinde estetik özelliğinden dolayı yaygın olarak kullanılan,kompozitler üzerine in vivo ve in vitro çalışmalar günümüzde de sürmektedir.Lifler (fiber) kompozit malzemelerinin dayanıklılığını arttırmak amacıylakullanılan takviye elemanlarıdır. Fiber ile güçlendirilmiş kompozitler rüzgar gülüyapımında, yatların dış kaplamalarında da kullanılmak üzere çok geniş birkullanım alanına sahiptir.Fiber ile güçlendirilmiş kompozitler dişhekimliğinin bir çok alanındakullanılmaktadır. Fiber ile güçlendirilmiş kompozitlerden; hareketli protezlerinkaide plaklarının güçlendirilmesinde, sabit kron ve köprü yapımında, diş tedavisialanında kompozit dolguların dayanıklılığının arttırılmasında, periodontal splintyapımında yararlanılmaktadır.Fiber ile güçlendirilmiş kompozitler; ortodonti de yer tutucu yapımında,sabit pekiştirme apareyi olarak ve aktif diş hareketlerinin elde edilmesinde102hareketi istenmeyen bölge dişlerinin splintlenerek bir araya getirilmesindekullanılmaktadır.Çalışmamız in vivo ve in vitro olmak üzere iki bölümde yürütülmüştür.Çalışmamızın in-vivo kısmı 13 kız,7 erkek olmak üzere toplam 20 birey üzerindegerçekleştirilmiştir. İki grup altında yürütülen çalışmada bireyler gruplara eşitolarakdağıtılmıştır. Ortodontik amaçlı çekimleri tamamlandıktan sonra, birincigruptaki bireylerin posterior dişleri lingual yüzeyden Splint-ıt (cam fiber) ilesplintlenmiştir. İkinci gruptaki bireyler de ise tüm dişlere braketler ve molardişlere bantlar uygulanmıştır. Bireylerden başlangıçta ve en-masse retraksiyonöncesi sefalometrik filmleri ve çalışma modelleri elde edilmiştir. Sefalometrikfilm ve modeller üzerinde yapılan analizler ile 29 adet parametredeğerlendirilmiştir. Bu parametrelerin gruplar içi ve gruplar arasıkarşılaştırılması amacıyla istatistiksel analizler uygulanmıştır.Yapılan istatistiksel değerlendirmeler ve klinik gözlemler sonucunda fiberile güçlendirilmiş kompozitin ortodontide splint materyali olarakkullanılabileceğini saptanmıştır. Fiber ile kuvvetlendirilmiş kompozitin ortodontiktedavilerde yardımcı bir malzeme olabileceği de bu çalışmanın sonuçları iledesteklenmektedir.Çalışmamızın in-vitro kısmı ortodontik amaçlı çekilmiş 60 adet birincipremolar diş üzerinde gerçekleştirilmiştir. 60 adet diş üç gruba ayrılmış veçalışma üç grup üstünde gerçekleştirilmiştir. Braketler birinci gruba TransbondXT, ikinci gruba Splint-ıt (cam fiber) + Sculp-it, üçüncü gruba ise Ribbond+(Polietilen fiber) Transbond XT ile yapıştırılmıştır.103Test örnekleri hazırlandıktan sonra 24 saat 37º distile suda bekletilmiştir.Makaslama testleri Schimadzu Universal Test cihazında gerçekleştirilmiştir.Test sonrasında örnekler bir stereo mikroskop ile kopma şekli ARI'ne göredeğerlendirilmiştir. Gruplara ait sıyırma kuvveti değerleri ve ARI değerleriistatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda fiber ile güçlendirilmişkompozit üzerine ataşmanların kolaylıkla yapıştırılabileceği ve yüksek bağdayanım kuvvetlerine sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
104ABSTRACTA structure which is formed by the distribution, mixing or presence of twoor more substances that do not melt in each other at a macroscopic level iscalled composite. Composite substances have been widely used especially inall branches of engineering.. Composite, in dentistry is a name given to therestorative materials in paste form which is made of adding inorganic particlesinto organic molecules in certain amounts and polymerization of this substanceby additives.Recent in vivo and in vitro studies on composites widely used indentistry with their esthetic properties are being performed.Fibers are reinforcing elements that are used to increase the resistanceof the composite materials.Fiber-reinforced composites (FRC) are widely beingused in windmill fabrication and external coatings for yachts,as well.Fiber-reinforced composites have been used in many branches ofdentistry. FRC are used for the reinforcement of base plates in removablepartial dentures, fabrication of fixed partial dentures, to improve resistance ofcomposite fillings in restorative dentistry and periodontal splinting.FRC in othodontics are used to fabricate space maintainer and splintingof teeth which are not desired to be moved in active tooth mobility achievementas a fixed retainer.This study was conducted under in vitro and in vivo steps. The in vivopart was performed with a total of 20 patients including 13 girls and 7 boys. The105patients were evenly distributed between the two groups. Splin-it (cam fiber) ilesplintlenmiştir.The posterior teeth of the patients in in the first group weresplinted from the lingual aspect with Splint-It (glass-fiber). Whole arch bracketsand molar bands were applied to patients in the second group. Before treatmentand before en-masse retraction cephalometric films and master casts wereobtained in all patients. The analyses on cephalometric films and casts wereevaluated with 29 parameters. Statistical analyses were performed for betweenand among groups comparisons.We concluded that FRC could be used as a splinting material inothodontics. The possibility of FRc as an aiding material in orthodontictreatment was supported by the findings of this study.The in vitro part of this study was performed on 60 first premolar teethextracted for orthodontic treatment. Sixty teeth were divided into three groups.The brackets in the first group were luted by Transbond XT, the second groupwith Splint-It (glass-fiber)+Sculp-It and the third group with Ribbond (polyethylenfiber) + Transbond XTThe prepared specimens were stored in distilled water at 37ºC for 24hours before tests. The shear-bond strength tests were performed with aShimadzu Universal Testing Machine. The failure types were determined by astereo microscope after tests according to ARI. The shear-bond strength andARI values were statistically analysed.The statistical tests revealed that attachments could be easily luted onFRC and possessed high shear-bond strength values.