Kompozit ve porselen laminate restorasyonların uzun dönem klinik incelenmesi
Long-term clinical evaluation of composite and porcelain laminate restorations
- Tez No: 193242
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TÜRKÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın amacı, direkt kompozit ve indirekt porselen venerrestorasyonların iki yıllık klinik performansını değerlendirmekti. Ayrıca, klinikçalışmada kullanılan parametrelerin belirlenmesi ve klinik çalışmadan elde edilensonuçların yorumlanmasına katkı sağlayacağı düşünülerek, tüm materyaller in vitrotestlere tabi tutuldu. Klinik çalışmaya 64 hasta (24 erkek, 40 bayan) dahil edildi.Toplam 291 restorasyon IPS Empress (Ivoclar, Liechtenstein), Clearfil ST (Kuraray,Japonya), Esthet-X (Dentsply, ABD), Vitalesence (Ultradent, ABD) kullanılarakaynı hekim tarafından yapıldı. Restorasyonlar üretici firmaların tavsiyelerine görebitirildi. Restorasyonlar yapıldıktan bir hafta sonra, 6, 12, 18 ve 24 ay sonundaUSPHS kriterleri kullanılarak üç hekim tarafından değerlendirildi. Elde edilen verilerKi-kare testi ve McNemar testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the clinical performance of directcomposite veneer and indirect porcelain veneer restorations for two years. Inaddition, in order to determine the parameters used in the study and to asses theresults obtained, all materials were tested in vitro. Sixty-four patients (24 men, 40women) participated in the study. A total of 291 restorations were made by samedentist using IPS Empress (Ivoclar, Liechtenstein), Clearfil ST (Kuraray, Japan),Esthet-X (Dentsply, USA) and Vitalesence (Ultradent, USA). The restorations werefinished and polished according to the manufacturers? instructions. The restorationswere evaluated at baseline and after 6, 12, 18 and 24 months later by three dentistsusing United States Public Service (USPHS) criteria. The data obtained werestatistically analyzed using Chi-Square and McNemar tests.