Kalp ameliyatı sonrası hasta pozisyonunun hemodinamik ölçümlere etkisi
The effect of body position on hemodynamic parameters after cardiac surgery
  1. Tez No: 193249
  2. Yazar: GÜL ÖZLEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERYEM YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma; Kalp cerrahisi sonrasında hastalara verilen sırtüstü 0º, yatak başının 30º ve 45ºyükseltildiği sırtüstü pozisyonların, pulmoner arter kateterinden (PAK) elde edilen ölçümlere olanetkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Çalışma üç aşamalı olarak yapılmıştır. Hastalara sırası ile yatak başına 0º sırtüstü, yatakbaşının 30º ve 45º yükseltildiği pozisyonlar verilmiştir. Temel hemodinamik veriler ve pulmoner arterbasınç (PAP) değerleri kardiyak monitörlerden ölçülmüştür.Araştırma verilerinin analizinde, Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Analizler sonucunda;hastaların ortalama pulmoner arter basınçları (MPAP), 0º sırtüstü pozisyonda 16.8±6.8 mmHg, yatakbaşı 30º yükseltildiğinde 17.6±6.2 mmHg, yatak başı 45º yükseltildiğinde 17.0±5.8 mmHg olarakbulunmuş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0.05).Araştırmanın sonucunda; hastalara verilen 0º sırtüstü pozisyonda PAK'den elde edilenhemodinamik veriler ile yatak başı 30º ve 45º yükseltildiğinde elde edilen veriler arasında anlamlı birfarklılık olmadığı , PAP ölçümleri için hastaların yatak başının 30º ve 45º yükseltildiği pozisyonlarda dagüvenli ölçüm sonuçları elde edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate how pulmonary artery pressure measurements obtained viapulmonary artery catheter are effected by supine, 30 degrees back elevated, 45 degrees back elevatedpositions given in postoperative intensive care period to post cardiac surgery patients.Study was conducted in three stages. Supine, 30 degrees back elevated, 45 degrees back elevatedpositions given to patients respectively. Basic hemodynamic data and pulmonary artery pressuremeasurements was made via standart cardiac monitors.Study data was analysed with one way analysis of variance (ANOVA) where available. Study datarevealed that mean pulmonary artery pressures (MPAP) at supine position were 16,8±6,8 mmHg, MPAPat 30 degrees back elevated position were 17,6±6,2 mmHg, MPAP at 45 degrees back elevated positionwere 17,0±5,8 mmHg. The statistical analysis revealed no statisticaly significant difference (p>0,05).Study positions given to the patients also did not alter basic hemodynamic measurements (p>0,05).The results of this study shows that supine, 30 degrees back elevated position and 45 degrees backelevated positions given hemodynamicaly stable patients do not alter hemodynamic data obtained viapulmonary artery catheter. All these three positions can safely be used for PAP measurements.