Litotomi pozisyonunda retrograd intrarenal cerrahi geçirecek olan hastaların optik sinir kılıf çapının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of optic nerve sheath diameter by ultrasonography in patients undergoing retrograde intrarenal surgery in the lithotomy position
  1. Tez No: 870641
  2. Yazar: CANSU EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BUMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda retrograd intrarenal cerrahi (RIRS) geçirecek olan hastalarda litotomi pozisyonu ile optik sinir kılıf çapı arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Litotomi pozisyonunda genel anestezi altında RIRS yapılacak 18-65 yaş arası ASA I-II 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Rutin hemodinamik monitörizasyona (EKG, SpO2, Kan Basıncı, EtCO2) ek olarak BIS monitörizasyonu ile hastaların anestezi derinliği ölçüldü. İndüksiyon öncesi intravenöz midazolam (0.03-0.1 mg/kg) ile sedasyon sağlanarak hastaların bazal optik sinir kılıf çapları (OSKÇ) bilateral USG ile ölçülerek kaydedildi. Genel anestezi indüksiyonu intravenöz lidokain (1 mg/kg), propofol (2-3 mg/kg), fentanil (1 mcg/kg), roküronyum (0,2 mg/kg) ile yapıldı. İndüksiyon sonrası hastalara LMA yerleştirilerek mekanik ventilatörde VCV modda takip edilmeye başlandı. Anestezinin idamesinde inhalasyon anestezikleri ile %50 O2-%50 N2O karışımı kullanıldı. Hastaların OSKÇ ölçümleri USG eşliğinde tek bir uygulayıcı tarafından indüksiyon öncesi, LMA yerleştirilmesi sonrası 3. ve 5. dakikalarda litotomi pozisyonu verildikten sonra 3. ve 5. dakikalarda pozisyon düzeltilmeden önce ve hasta derlendikten sonra olmak üzere toplam 7 farklı zamanda bilateral olarak ölçülerek kaydedildi. Hastaların kalp hızı, kan basıncı, SpO2, ETCO2 ve BIS değerleri vaka boyunca belirli aralıklarla kaydedildi. Vaka sonunda cerrahi süre ve intravenöz verilen toplam mayi miktarı hesaplanarak kayıtlara eklendi. Bulgular: Hastaların cinsiyet, yaş, ASA skoru, ek hastalık, diyabet ve hipertansiyon varlığı, sigara içme durumu ve vücut kitle indeks değerlerine göre OSKÇ'ları arasında anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05). İstatiksel olarak farklılık görülmese de, erkeklerin, ASA II skorlu olanların, diyabeti olmayanların ve hafif kilolu olan hastaların optik sinir kılıf çaplarının yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this investigation, we aimed to investigate the correlation between lithotomy position and optic nerve sheath diameter in patients undergoing retrograde intrarenal surgery. Materials and Methods: The study included fifty ASA I-II patients, aged 18-65 years, who were to undergo retrograde intrarenal surgery under general anesthesia in the lithotomy position. In addition to routine hemodynamic monitoring (ECG, SpO 2 , BP, ETCO 2 ), depth of anesthesia was measured by BIS monitoring. Prior to induction, the patients were sedated with intravenous midazolam (0.03-0.1 mg/kg) and basal optic nerve sheath diameters (ONSD) were measured and recorded by bilateral USG. Induction of general anesthesia was performed with intravenous lidocaine (1 mg/kg), propofol (2-3 mg/kg), fentanyl (1 mcg/kg), rocuronium (0.2 mg/kg). After induction, LMA was placed in the patients and they were started to be monitored in VCV mode on a mechanical ventilator. Inhalation anesthetics and 50% O 2 - 50% N 2 O mixture were used for maintenance of anesthesia. Optic nerve sheath diameter measurements of the patients were measured and recorded bilaterally by a single practitioner under USG guidance at a total of 7 different times: before induction, at 3 and 5 minutes after LMA placement, at 3 and 5 minutes after lithotomy position was given, before the position was corrected at 3 and 5 minutes, and after the patient was recovered. Heart rate, blood pressure, peripheral oxygen saturation, ETCO 2 and BIS values were recorded at regular intervals throughout the case. At the end of the case, the surgical time and the total amount of intravenous fluid given were calculated and added to the records. Results: There was no significant difference between the optic nerve sheath diameters of the patients according to gender, age, ASA score, presence of comorbidities, diabetes and hypertension, smoking status and body mass index values (p>0.05). Although there was no statistical difference, it can be said that optic nerve sheath diameters were higher in males, patients with ASA II score, patients without diabetes and patients who were slightly overweight.