Perkütan nefrolitotripsi cerrahisinde genel anestezi özellikleri ve pron pozisyonunun solunum mekaniklerine etkisi
A comparison of the histopathological protective effects of the histopathological protective effects of sevoflurane and desflurane in a model of incomplete cerebral ischemia in rast
- Tez No: 124351
- Danışmanlar: PROF.DR. A. PERVİN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET: Çalışmamıza etik kurul onayı alındıktan sonra perkütan nefrolitotripsi ameliyatı geçirecek olan ASA I ve II grubu 20 hasta dahil edildi. Hastaların tümüne standart anestezi uygulandı. İnvaziv arter basıncı monitorize edildi. Hastalar pron pozisonuna çevrildikten sonra, göğüs duvarı her iki yandan yastık ile desteklendi ve 30° baş aşağı pozisyonu verildi. Yıkama sıvısı olarak izotonik %0.9 NaCl kullanıldı ve içine 12.5 mL/L saf Etanol eklenerek %1'lik Etanol solüsyonu elde edildi. Yıkama işlemi başladıktan sonra, 10 dakika aralıklarla ekspiryum havasından alkolometre ile ölçüm yapıldı. Solunum mekaniklerine indüksiyon sonrası supin pozisyonunda, pron pozisyonuna geçtikten 10 dk. sonra ve pron pozisyonunun 1.saatinde bakıldı. Arter kan gazı örnekleri solunum mekaniği değerlerinin kaydedildiği dönemlerde eş zamanlı olarak alındı. Hemodinamik veriler indüksiyon öncesi, solunum mekaniği değerlerinin kaydedildiği dönemlerde ve postoperatif derlenme döneminde kaydedildi. Preoperatif ve postoperatif 2. saat Na+, CI", K+, glukoz, total protein, albumin, Htc, Hb, üre, kreatin değerleri kaydedildi. Ayrıca preoperatif, postoperatif ve postoperatif 2. saat osmolarite değerleri kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde tekrarlayan ölçümlerde ANOVA ve eşlendirilmiş student-t testleri kullanıldı. Anlamlı farklılıklar Tukey Kramer post-hoc testi ile incelendi. Değerler ortalama ± standart sapma olarak verildi. P< 0,05 değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Hastalarda yıkama sıvısı emilimi saptanmadı. Yıkama süresi 53+27 dk., yıkama hızı 178.7±20.1 mL/dk, kullanılan sıvı miktarı 9630±5270 mL olarak bulundu. Hemodinamik verilerin incelenmesinde, kalp atım hızı değerlerinde pronl ve pron2 dönemlerinde düşüş saptandı (p0.05). Solunum mekanikleri incelendiğinde; dinamik kompliyansın ve tidal volümün azaldığı, tepe hava yolu basıncının ve hava yolu direncinin yükseldiği görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY After the study protocol was approved by the Hospital Ethics Committee, study was performed in 20 ASA I and II patients undergoing percutaneous nephrolith otripsy with general anesthesia using absorbtion of 1% Ethanol as a marker to monitor irrigating fluid absorption. In this study we measured the amount of irrigating fluid absorbed during Percutaneous Nephrolithotripsy using 1 % Ethanol as a marker, using a breath analyser. We used normal saline as irrigating fluid and 1 % Ethanol solution 12.5 mL absolute alcohol added to 1 L normal saline. When the patients were turned prone, we used parallel soft rubber rolls to support shoulders and hips and the patient's head was positioned 30 degrees down. This could have impaired chest and abdominal movements with consequent alterations in respiratory mechanics. Respiratory mechanics were measured after anesthesia induction, during supine position 10 min. and 1 hour after patient was turned prone position. Arterial blood samples were analysed at the same times. Haemodynamic parameters were recorded before induction, at the times when respiratory mechanics were measured and during postoperative period in recovery room. Blood samples were obtained preoperatively and at the second hour of the postoperative period for determination of Na+, CI“, K+ Glucose, Total Protein, Albumine, Htc, Hb, Blood Urea and Creatinine levels. Serum osmolality was measured preoperatively and at the first and the second hours of postoperative period. The results were presented as mean + SD. Statistical analyses performed using student's paired t-test and repeated measures of ANOVA. Significant differences were examined with Tukey Kramer posthoc test. P value less than 0.05 was considered to denote statistically significant. Irrigating fluid absorption was not detected in any patient. Irrigating fluid volume used was 9630+5270 mL Irrigation duration and rate were 53±27 min., 178.7±20.1 mL/min. respectively. 33Decrease in heart rate was statistically significant during prone 1 and 2 position. No significant changes were found in Na+, K+, CI”concentrations and Htc, Hb, Total Protein, Albumine levels between periods of the study. Changes in serum osmolality were not statistically significant. Decrease in urea and increase in glucose levels were found statistically significant. During prone position dynamic compliance and tidal volume decrease, peak airway pressure and airway resistance increase. Oxygenation was markedly improved from supine to prone position (p< 0.05). In conclusion, we found that Percutaneous Nephrol ithotripsy can lead to the absorption of irrigating fluid and this amount may vary depending on the rate of the irrigating fluid, and irrigation duration. The use of irrigating fluid containing a trace amount of ethanol and the subsequent measurement of ethanol in the patient's exhaled breath is a reliable, noninvasive method to detect absorption of irrigating fluid. We have demonstrated that during prone position dynamic compliance and tidal volume decrease, peak airway pressure and airway resistance increase but prone position improves oxygenation. 34