Meme kanseri oluşturulan ratlarda ısırgan otunun antioksidan enzimler üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of urtica dioica on the antioxidant enzymes in the rats with breast cancer
  1. Tez No: 193252
  2. Yazar: SELDA TELO
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN HALİFEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
MEME KANSERİ OLUŞTURULAN RATLARDA ISIRGAN OTUNUNANTİOKSİDAN ENZİMLER ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİMeme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser türü olup, kanserden ölümlerinbaşlıca sebebini oluşturmaktadır. Reaktif oksijen metabolitlerinin kanser etyolojisindekirolü bilinmektedir. Antioksidan etkiye sahip olan ısırgan otunun bazı kanserlerintedavisinde etkisinin olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
EVALUATING OF THE EFFECTS OF URTICA DIOICA ON THEANTIOXIDANT ENZYMES IN THE RATS WITH BREAST CANCERBreast cancer is the most common cancer type and the main cause of death inwomen. The role of reactive oxygen metabolits on cancer etyology is known. There aresome studies about antioxidant effects of Urtica Dioica (UD) on therapy of some cancertypes. In this study we aimed to investigate the effects of UD on antioxidant enzymes,total antioxidant status (TAS), Zn and Cu in rats with breast cancer.In the study rats were divided into four groups: a control group (n=15, group 1)feeded with standart rat food, a MNU group (n=13, group 2) given 50 mg/kg MNUintraperitoneally feeded with standart rat food, a MNU group treated with UD (n=15,group 3), a control group treated with UD (n=15, group 4).