Ratlarda dietilnitrozamin ile oluşturulan karaciğer kanserinde theranekron ve kemoterapi uygulamalarının; Karsinogenezis, apoptozis ve biyokimyasal profile etkilerinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effects of theranechron and chemotherapy applications on carcinogenesis, apoptosis and biochemical profile in diethylnitrosamine-induced liver cancer in rats
  1. Tez No: 788385
  2. Yazar: SERDAR VANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRUZE KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hepatoselüler karsinoma (HCC), kanser türleri arasında en sık görülen altıncı ve kansere bağlı ölüm açısından üçüncü sırada olan kanser türüdür. HCC'de; etkili, sistemik ve hedefe yönelik tedavilerin yetersiz kalması nedeniyle prognoz kötüdür. Theranekron veteriner hekimlikte yaygın bir şekilde kullanılan antikanser ve antienflamatuvar özelliklere sahip homeopatik bir ilaçtır. Theranekron'un papilloma, kolon kanseri ve meme adenokarsinoması üzerine yapılan çalışmalarında göstermiş olduğu antikanser özelliğini hangi mekanizmalarca gerçekleştirdiği belirsizdir. Bu çalışmada; Dietilnitrozamin ve N-Nitrozomorfolin ile hepatosellüler karsinomada oluşturulmuş ratlarda tek başına Theranekron ve Sorafenib tedavisi ile Theranekron-Sorafenib kombine tedavisinin biyokimyasal parametrelerle araştırılması, etkinliklerinin karşılaştırılması ve kombine uygulamanın immünoterapi benzeri bir etki oluşturup oluşturamayacağı araştırılmıştır. Çalışmada Granzim B, kaspaz-3, p21 düzeyleri ile karaciğer fonksiyonu ve metabolizma göstergeleri için ALT, AST, GGT, glikoz, trigliserit ve üre düzeyleri ölçülmüş, karaciğer dokularında histopatolojik incelemeler yapılmıştır. Granzim B, kaspaz-3 ve p21 düzeylerinde; Theranekron, Sorafenib ve Theranekron+Sorafenib tedavi gruplarında kanser grubuna göre yüksek değerler elde edilmiştir. Kanser grubunda; ALT, AST, GGT, trigliserit ve glikoz düzeylerinin yükseldiği, üre değerleri düştüğü, tedavi gruplarında kanser grubuna göre AST, ALT, GGT, trigliserit ve glikoz düzeyleri düşük, üre seviyeleri ise yüksek bulunmuştur. Theranekron+Sorafenib tedavi grubunda ise tüm değerlerde belirgin olarak normal kan sınırları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is the sixth most common cancer type and the third most common cancer type in terms of cancer-related death. in HCC; The prognosis is poor due to the inadequacy of effective, systemic and targeted therapies. Theranekron is a homeopathic medicine with anticancer and anti-inflammatory properties that is widely used in veterinary medicine. It is unclear by which mechanisms Theranekron achieves its anticancer properties, which it has shown in studies on cancer cell lines, papilloma, colon cancer and breast adenocarcinoma. In this study; It was investigated whether the combination of Theranekron and Sorafenib treatment alone and the combination of Theranekron-Sorafenib treatment in rats formed in hepatocellular carcinoma with diethylnitrosamine and N-Nitrosomorpholine was investigated with biochemical parameters, their efficacy was compared, and whether the combined application could create an immunotherapy-like effect. In the study, Granzyme B, caspase-3, p21 levels, liver function and metabolism indicators, ALT, AST, GGT, glucose, triglyceride and urea levels were measured and histopathological examinations were made in liver tissues. Granzyme B, caspase-3 and p21 levels; Higher values were obtained in Theranekron, Sorafenib and Theranekron+Sorafenib treatment groups compared to the cancer group. In the cancer group; It was found that ALT, AST, GGT, triglyceride and glucose levels increased, urea values decreased, AST, ALT, GGT, triglyceride and glucose levels were lower in the treatment groups compared to the cancer group, and urea levels were higher. In the Theranekron+Sorafenib treatment group, all values were clearly normal in blood limits.