Ratlarda mastektomi ve aksiller lenf nodu diseksiyonu sonrası oluşan seroma üzerine lokal uygulanan antiinflamatuar ilaçların etkileri
Effects of local anti-inflammatory drugs on seroma formation after mastectomy and axillary lymph node dissection
  1. Tez No: 203259
  2. Yazar: KADİR SERKAN TÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN NURİ DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Meme kanseri tüm kadın kanserlerinin %32'sini oluşturur ve kadınlarda kansere bağlı ölümlerin %19'undan sorumludur (1). Yaşamı boyunca her on kadından birisi meme kanserine yakalanmaktadır. Modifiye radikal mastektomi yapılan hastaların %17-53'ünde seroma gelişmektedir. Seroma gelişimi uzun dönemde flepte basıya bağlı iskemi, nekroz, yara ayrılmasına ve enfeksiyona neden olmaktadır. Oluşan komplikasyonlar nedeniyle hastalar, hastanede daha uzun süre kalmakta ve tedavi maliyetleri artmaktadır. Taranan literatürlerde seroma oluşumunu engellemek ve seroma oranını azaltmak için birçok çalışmaya rastlanılmıştır. Ancak bu çalışmalar klinikte yeterli düzeyde uygulanama alanı bulamamıştır. Taranan literatürlerde mastektomi sonrası oluşan seromaya lokal olarak uygulanan antiinflamatuar ilaçların etkilerini karşılaştıran bir çalışmaya rastlanılmamıştır.Gereç ve yöntem: Deneysel olarak oluşturulan seromalarda basit ve etkili antiinflamatuar etkiye sahip sentetik glukokortikoidler ve COX-2 inhibitörü NSAİİ'lar lokal olarak kullanılarak antiseromal etkileri irdelenmiştir. Çalışma için alınan 30 rat 3 gruba ayrıldı her grupta 10 rat kullanıldı. Kontrol grubundaki (grup1) ratlara mastektomi ve aksiller lenf nodu diseksiyonu yapılarak, serum fizyolojik plasebo olarak kullanıldı ve hayvanlar günlük olarak takip edildi. 7.günde oluşan seroma düzeyi ölçüldü. Seroma volümlerinin 0,7 cc ile 1,8 cc arasında değişmekte olduğu görüldü. Grup1'deki ratlarda flep nekrozu ya da enfeksiyona rastlanılmadı. Grup 2'deki 10 rat'a mastektomi ve aksiller diseksiyon sonrası lokal olarak 30 mgr/kg dozunda methylprednisolone sodium succinate (SoluMedrol) 0,1 cc lokal olarak verildi. Ratlar günlük takip edildi. Seromalar 7. günde aspire edildi. Seröz kolleksiyonların volümlerinin 0 cc ile 0.5 cc arasında değişmekte olduğu görüldü. Bu gruptaki ratların % 40'ında enfeksiyon gözlendi. Grup 3'deki 10 rat'a mastektomi ve aksiller diseksiyon sonrası lokal olarak 0,1 cc meloksikam (Melox amp) 0.2 mg/kg dozunda verildi. Ratlar günlük takip edildi. Bıı grupta da seromalar 7. günde aspire edildi. Seröz kolleksiyonların volümlerinin 0,1 cc ile 0,7 cc arasında değişmekte olduğu görüldü. Grup 3'teki ratlarda yara yeri enfeksiyonu veya flep nekrozuna rastlanılmadı.Bulgular: Grup 1, grup 2 ile karşılaştırıldığında Grup 2' de 7. günde oluşan seroma miktarının anlamlı oranda düşük olduğu saptandı. Grup1 ile grup 3 karşılaştırıldığında grup 3'de 7. günde oluşan seroma oranının düşük olması anlamlı olarak değerlendirildi. Grup 2 ile Grup 3 karşılaştırıldığında ise seroma oluşumu üzerine etkilerinde anlamlı bir fark bulunamadı. Ancak grup 2'nin %40'ında enfeksiyon görüldü.Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda mastektomi ve aksiller diseksiyon sonrası oluşan seroma üzerine methylprednisolone sodium succinate ve meloksikamın etkili olduğu ancak methylprednisolone sodium succinat'ın yüksek yara yeri enfeksiyon riski nedeniyle tercih edilmemesi gerektiği sonucuna varıldı. Klinikte mastektomi ve aksiller diseksiyonlu bölgede oluşan seromalar için flep yüzey alanları göz önüne alınarak meloksikam (Melox amp) 0.2 mg/kg dozunda lokal olarak aynı seansta, aksiller ve pektoral flep altındaki potansiyel boşluğa verilmesinin uygun olacağı ve bu sık karşılaşılan komplikasyonun kontrolüne bu dozun yeterli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aims: Breast cancer constitutes 32% of all women cancers and this is responsible from 19% of deaths due to cancer in women (1). During their lifetime, one of ten women is suffering from this breast cancer. In 17%-53% of patients on whom modified radical mastectomy is applied, seroma is being developed. Development of seroma is causing in the long term ischemia, necrosis, wound dehiscence and infection in flap due to pressure. Due to the complications established, the patients are staying in hospital for longer times and their treatment costs are increasing. A review of the literature, several studies have shown preventing the seroma formation and reducing the seroma rate. However, such studies couldn?t find practice area at a sufficient level clinically. In the review of the literature, no study was found about comparing the impacts of the antiinflammatory drugs applied locally on the seroma formed after mastectomy.Methods: Due to such reason, it was planned to make an experimental work to prevent the formation of seroma. In this work, synthetic glucocorticoids and COX-2 inhibitor NSAII with low side effects, cheap, easily accessible, easily usable and effective were selected and these were used locally on the seromas established in rats experimentally and then, the antiseromal effects were investigated accordingly. The 30 rats taken for the study were divided into 3 groups and 10 rats were used in each group. Mastectomy and axillary lymph node dissection were applied on the rats in the control group (group 1), physiological serum was used as placebo and the animals were monitored daily. The seroma level formed in the 7th day was measured. It was seen that the seroma volumes were changing between 0,7 cc and 1,8 cc. In the rats that were in Group 1, no flap necrosis or infection was observed. After applying mastectomy and axillary dissection to the 10 rats in Group 2, 0,1 cc 30 mgr/kg dose methylprednisolone sodium succinate (SoluMedrol) was injected locally to these. The rats were monitored daily. The seromas were aspired on the 7th day. It was seen that the volumes of the serous collections were changing between 0 cc and 0.5 cc. Infection was observed in 40% of the rats in this group. After applying mastectomy and axillary dissection to the 10 rats in Group 3, 0,1 cc 0.2 mgr/kg dose meloxicam (Melox amp) was injected locally. The rats were monitored daily. The seromas were aspired on the 7th day in this group, too. It was seen that the volumes of the serous collections were changing between 0,1 cc and 0.7 cc. In the rats of Group 3, no wound infection or flap necrosis have been observed.Findings: When the group 1 was compared with group 2, the rate of the seroma amount formed in the 7th day in group 2 being at low level was statistically significant. When group1 was compared with group 3, the rate of the seroma amount formed in group 3 on the 7th day being at low level was statistically significant. And, when group 2 was compared with group 3, no considerable difference was statistically observed in the effects on formation of seroma. However, infection was seen in 40% of group 2.Results: As a result of this study, it was concluded that methylprednisolone sodium succinate and meloxicam were effective on the seroma formed after mastectomy and axillary dissection however, due to the high risk of wound infection of methylprednisolone sodium succinate, this should not been preferred.For the seromas formed in the site of mastectomy and axillary dissection in the clinic, it is being thought that it would be appropriate to inject locally in the same session in the potential space beneath axillary and pectoral flap 0.2 mg/kg dose meloksikam (Melox amp) by considering the flap surface areas and that such dose would be sufficient to control this complication seen frequently. In order to determine the effect regarding oral NSAII use, further clinical and experimental studies are needed.