Zonguldak il merkezinde yaşayan 15-49 yaş ev kadınlarının ev kazası geçirme sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of home accidents in 15-49 aged housewives living in Zonguldak city centre
- Tez No: 193298
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kazalar, insan sağlığı, işgücü ve yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri,maddi yük ve `korunabilir' olma özellikleri nedeniyle halk sağlığının önceliklikonuları arasındadır. Ev içinde veya avlusunda, bahçesinde, garajında vb evebağlı kısımlarda meydana gelen herhangi bir türdeki kaza `ev kazası' olarak ifadeedilmektedir. İnsan hayatının büyük bir kısmının evde geçtiği düşünülürse evlerdeoluşan kazalar bakımından insanlar risk altındadır. Bu çalışma, Zonguldak İlMerkezi'nde yaşayan 15-49 yaş ev kadınlarının ev kazası geçirme sıklığınıbelirlemek ve geçirilen ev kazaları özelliklerini değerlendirmek amacıylaplanlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu Zonguldak İl Merkezi'ndeyaşayan 15-49 yaş 380 ev kadını oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında anketformu kullanılarak yüz yüze görüşülmüştür.Verilerin değerlendirilmesindeortalama değer, oran ve ki-kare testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda evkadınlarının son bir yıl içinde ev kazası geçirme sıklığı %54.2 olarakÖZET (devam ediyor)bulunmuştur. Ev kadınlarının ortalama ev kazası geçirme sayısı 2.6±2.6 olaraktespit edilmiştir. Çalışmaya katılan ev kadınlarının %28.7'sinin (n=105) kesici-delici aletle yaralanma, %20.0'ının (n=72) yanma, %19.8'inin (n=71) düşme,%10.8'inin (n=37) böcek sokması ya da ısırması, %10.0'ının (n=34) elektrikçarpması, %6.4'ünün (n=20) zehirlenme, %4.3'ünün (n=12) ise yabancı cisimaspirasyonu geçirdiği bulunmuştur. Çalışmaya katılan ev kadınlarının son bir yıliçinde geçirmiş oldukları ev kazalarına yönelik yaptıkları uygulamalar ise evkadınlarının %23.9'u (n=49) sağlık kurumuna başvurduğunu, %34.2'si (n=70)evde ilkyardım yaptığını, %18.5'i (n=38) uygun olmayan müdahaledebulunduğunu, %23.4'ü (n=48) hiçbir şey yapmadığını belirtmiştir. Sonuç olarakçalışmaya katılan ev kadınlarının çoğunluğunun ev kazası geçirdiği tespitedilmiştir. Bu konuda Halk Sağlığı alanında çalışan hemşireler, ev kazalarındankorunmak için hizmet verdiği toplumda gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalıve ev kazaları konusunda halkı eğitmelidir.Anahtar Sözcükler : Kazalar, Ev Kazaları, Halk Sağlığı, Halk SağlığıHemşireliğiBilim Kodu : 101.17.07
Özet (Çeviri)
Accidents, preventable and have negative effects on health, productive power, lifequality and financial, are one of the most important issue in public health. Homeaccidents defined as any kind of accidents which occur in home or its backyard,garden, garage etc. People who spend most of time at home are at risk about homeaccidents. This study was planned and carried out to determine the frequency ofhome accidents in 15-49 aged housewives living in Zonguldak City Centre and toevaluate the characteristics of home accidents . The sampling group comprised of15-49 aged 380 housewives living in Zonguldak City Centre. To collect the data aquestionnaire used by interviewing face to face. Statistical analyses wereperformed using mean average, percentage and Chi-Square test. Some findings ofthe study, the frequency of home accidents in housewives was 54.2%. The meannumber of occured home accidents was 2.6±2.6. It was found that 28.7% (n=105)of the housewives was injured by a sharp-penetrative tool, 20.0% (n=72) of theABSTRACT (continued)housewives had burning, 19.8% (n=71) of the housewives had falling, 10.8%(n=37) of the housewives had insect bitting, 10.0% (n=34) of the housewives hadelectric shock, 6.4% (n=20) had poisoning, 4.3% (n=12) of the housewives hadforeign body aspiration. The applications, that the housewives had, about homeaccident injuries were, 23.9% (n=49) of the housewives consulted a health centre,34.2% (n=70) of the housewives had first aid at home, 18.5% (n=38) of thehousewives had wrong practices, 23.4% (n=48) did nothing for the injuries.Finally most of the housewives in this study had home accidents. In this issue,Public Health Nurses should take measures to prevent from home accidents in thecommunity and educate public about home accidents.Key Words : Accidents, Home Accidents, Public Health, Public Health NursingScience Code : 101.17.07