Sirozlu hastalarda portal hipertansiyonun prediktif parametreleri
Predictive parameters of portal hypertension in liver cirrhosis
- Tez No: 193299
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİH KARINCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZETKaraciğer sirozu sürecinde mortalite ve morbiditeyi etkileyen çeşitli komplikasyonlargelişmektedir. Major komplikasyonlar PHT, özofagus varisi gelişimi ve varis kanaması,splenomegali, asit ve SBP'dir. Erken tanı ve uygun tedavi ile PHT ve komplikasyonlarınınönlenmesi ile hastaların sağkalımı artmaktadır. Bu çalışmada PHT'un öngördürücü klinik velaboratuar parametreleri değerlendirilmiştir.Siroz tanısı daha önce karaciğer biyopsisi ve/veya klinik ve laboratuar bulgularlakonulan 125 kadın, 205 erkek toplam 330 hasta çalışmaya alındı. Hastalar 18-91 yaş arasındaolup, yaş ortalaması 53,2±15,2'idi. Hastaların trombosit sayısı, PT ve uluslararasınormalizasyon oranı (INR), bilirubin düzeyleri, dalak boyutu, splenik ven çapı, portal vençapı, asit mevcudiyeti, SAAG, Child-Turcotte-Pugh skoru ve özofagus varis mevcudiyetideğerlendirildi. Child-Turcotte-Pugh sınıflamasına göre hastaların %40,9'u sınıf A, %33,3'üsınıf B, %25,8'i sınıf C'idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThere are common complications of liver cirrhosis that effects on mortality andmorbidity. Major complications of cirrhosis are portal hypertension, esophageal varices andvariceal haemorrhage, splenomegaly, ascites and spontaneous bacterial peritonitis. Earlydiagnosis and adequate treatment of PHT and related complications, can improve patient?ssurvival. The aim of this study is to evaluate clinical, laboratory and ultrasonographicpredictors of PHT in cirrhotic patients.In this retrospective analysis, a total of 330 cirrhotic (125 women, 205 men) patientwhom was diagnosed via liver biopsy and/or clinical and laboratory findings were enrolledinto the study. Mean age of patients was 53,2±15,2 (range 18-91). The following parameterswere evaluated for all patients; platelet count, prothrombin time and INR, bilirubin levels, sizeof spleen, splenic and portal vein diameter, ascites, serum-ascite albumin gradient, Child-Turcotte-Pugh score and esophageal varices. According to Child-Turcotte-Pugh class was asfollows A, %40,9; B, %33,3; C, %25,8.