Aktif nöromusküler stimülasyonun hemiplejik üst ekstremitede motor ve fonksiyonel performans üzerine etkinliği
Efficacy of active neuromuscular stimulation in enhancing the upper extremity motor and functional recovery of stroke survivors
  1. Tez No: 193297
  2. Yazar: AHMET BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA TOPUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: nmeli hastalarda hemiplejik üst ekstremitede aktif nöromuskülerstimülasyonun motor ve fonksiyonel performans üzerine etkilerini araştırmak.Gereç ve yöntem: Çalışmaya, gönüllü 31 inme hastası alındı. Hastalarrandomize olarak üç gruba ayrıldı: Aktif NMES (n=11), Pasif NMES (n=10) veplasebo-stimülasyon grubu (n=10). Her bir gruba, haftada 5 gün, günde 45dakika olacak şekilde 15 seans tedavi uygulandı. Ek olarak tüm hastalaranörofizyolojik egzersiz programı uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to assess the efficacy of activeneuromuscular stimulation in enhancing the upper extremity motor andfunctional recovery of stroke survivors.Methods: Thirty-one stroke survivors volunteered to participate in thisstudy. Subjects were randomly assigned to 1 of 3 groups: Active NMES group(n=11), Passive NMES group (n=10), control group (n=10). Each treatmentregimen was applied five times weekly, with a duration of 45 min for 15treatment sessions. In addition, all patients received an exercise programaccording to the neurophysiologic approach.