İlkokul sosyal bilgiler ve matematik dersinde öğretmen, öğrenci etkileşim sıklığının öğrenme düzeyine ve akademik benlik kavramına etkisi
The eppects of equal teacher-student interaction on the learning level and academic self concept of social studies and mathematics in the fourth class of elemantary school
- Tez No: 63880
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Bu araştırmada, öğretmen- öğrenci etkileşim sıklığının tüm öğrenciler için denkleştirilmesinin İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler ve Matematik derslerindeki öğrenme düzeyine ve akademik benlik kavramına etkisi incelenmiştir. Araştırma iki grup üzerinde yürütülmüştür. Gruplardan birisi“kontrol”grubu olarak belirlenmiş ve bu grupta geleneksel öğretim sürdürülmüştür. Deney grubunda ise, öğretmen- öğrenci etkileşimi tüm öğrenciler için denkleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Gözlem Formu, Genel Yetenek Testi, Bilişsel Giriş Davranışları Testi, Düzey Belirleme Testi ve Akademik Benlik Kavramı ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular özetle aşağıdaki gibidir. 1. öğretmen- öğrenci etkileşimi tüm öğrenciler için denkleştirilmeden önceki ünitede(Geleneksel Öğretim yapılan ünite ), Sosyal Bilgiler dersinde öğrenme düzeyini en güçlü yordayan değişken bilişsel giriş davranışlarıdır.Daha sonra ön test, akademik benlik kavramı ve yetenek yordayıcı olarak bulunmuşlardır. Matematik dersinde ise öğrenme düzeyini en güçlü yordayan değişken ön test değişkeni olmuştur. Bu değişkenin yordama gücü dışında bilişsel giriş davranışları ve akademik benlik kavramı da yordayıcı olmuşlardır. 2. öğretmen- öğrenci etkileşimi tüm öğrenciler için denkleştirildikten sonraki ünitede, Sosyal Bilgiler dersinde öğrenme düzeyini en güçlü yordayan değişken Denel işlem(öğretmen- öğrenci etkileşiminin denkleştirilmesi) değişkenidir.Bu değişkenin yordama gücü dışında bilişsel giriş davranışları ve denel işlem ile akademik benlik kavramı etkileşimi yordayıcı olarak bulunmuşlardır. Matematik dersinde ise, öğrenme düzeyini en güçlü yordayan değişken ön test değişkeni olmuştur.Bu değişkenin yordama gücü dışında denel işlem ikinci yordayıcı olmuştur.3. İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler ve Matematik derslerinde öğretmen- öğrenci etkileşim sıklığı denkleştirilen gruptaki ve geleneksel öğretim yapan gruptaki öğrencilerin öğrenme düzeyleri arasında cinsiyetlerine göre bir farklılık bulunmamıştır. 4. İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler ve Matematik derslerinde öğretmen- öğrenci etkileşim sıklığı denkleştirilen gruptaki öğrencilerin öğrenme düzeyi geleneksel öğretim yapan gruptaki öğrencilerin öğrenme düzeyinden anlamlı derecede daha yüksektir. 5. Deney ve kontrol gruplarındaki yüksek, orta ve düşük yetenekli öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersi öğrenme düzeyleri arasında deney grubu lehine manidar farklar vardır. Deney ve kontrol gruplarındaki yüksek, orta ve düşük yetenekli öğrencilerin Matematik dersi öğrenme düzeyleri arasında ise manidar bir farklılık yoktur. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin Sosyal Bilgiler ve Matematik deslerindeki kendi içlerinde yetenek düzeyleri bakımından öğrenme düzeyleri arasında manidar bir farklılık bulunmamıştır. 6. İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinde deney grubundaki öğrencilerin akademik benlik kavramı ile kontrol grubundaki öğrencilerin akademik benlik kavramı arasında manidar bir farklılık bulunmamıştır. Matematik dersinde ise, Akademik benlik kavramı bakımından deney grubu kontrol grubundan anlamlı derecede daha yüksektir. 7. Deney grubunda, Sosyal Bilgiler ve Matematik derslerinde öğretmen -öğrenci etkileşim sıklığının tüm öğrenciler için denkleştirildiği ünite ile geleneksel öğretim yapılan ünite arasında manidar bir fark vardır, öğretmen- öğrenci etkileşim sıklığı denkleştirilen ünitede öğrencilerin erişileri daha yüksektir. Kontrol grubunda ise, Sosyal Bilgiler dersinde II. Ünite ile I. ünite arasında Manidar bir farklılık yoktur. Her iki ünitede de geleneksel eğitim uygulanmıştır.Ancak, Matematik dersinde kontrol grubu öğrencilerinin II. ünitedeki erişileri I. üniteden daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY The purpose of this study is to determine the effects of equalizing teacher-student interaction frequency for all students on the learning level and academic self concept in Social Studies and Mathematics given on the fourth class of the Elementary school. The research study has been carried out on two groups: These are experimental (teacher- student interaction was equalized for all students) and Control (Traditional teaching was performed) groups. The data in the research study were obtained by administering General ability test, Cognitive entry behavior test, Formative test, academic self concept scale and observation forms. The research findings can be summarized as follows: 1. In the unit of traditional teaching, the most strongly predicative variable on the learning level in Social Studies had been Cognitive Entry Behavior. Then, pre-test, academic self concept and ability had been recognized as predicative. In Mathematics, the most strongly predicative variable on te learning level had been pre-test. Also, Cognitive Entry Behavior and academic self concept had been predicative. 2. In the unit in which teacher- student interaction had been equalized for all students, the most strongly predicative variable on the learning level in the lesson of Social Studies had been experimental treatment. Also, Cognitive Entry Behavior and the interaction of experimental treatment and academic self concept had been determined as predicative. In Mathematics, the most strongly predicative variable on the learning level had been pre- test. Also, experimental treatment had been the second predicative. 3. There had been no significant differences between achievement of the students control group and experimental group according to their sex inIV the lessons of Social Studies and Mathematics given on the fourth class of the Elementary School. 4. Achievement of the students in the experimental group had been quite higher than the achievement of the students in the control group. 5. There had been significant differences on the part of the Experimental group among the achievement of the students who had upper, middle and lower ability in the experimental and control groups on Social Studies. But, there had been no significant difference for Mathematics. Also, there had been no significant difference on Social studies and Mathematics achievement between upper, middle and lower students in the experimental group. In addition, there had been no significant difference on Social studies and Mathematics achievement between upper, middle and lower students in control group. 6. There had been no significant difference on student's academic self concept between experimental and control groups in Social Studies. But in Mathematics, achievement of the students in the experimental group is higher than the achievement of the students in the control group. 7. In Experimental Group, achievement of the students in the second unit of equalized teacher- student interaction had been quite higher than achievement of the students in the first unit of traditional teaching in Social studies and Mathematics. In Control Group, there had been no significant difference between achievement of the students in the first and second units of Social studies.However, in Mathematics achievement of the students in the second unit had been higher than the first unit.