Kas iskelet sistemi hastalıklarında düşük enerjili lazer tedavisinin etkinliği
The efficiently of low level laser therapy in muscle skeleton systems diseases
  1. Tez No: 193303
  2. Yazar: RABİA TAŞ KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETAmaç: Düşük yoğunluktaki lazerler, kas iskelet sisteminin ağrılı hastalıklarındayoğun olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız kas iskelet sistemihastalıklarında düşük doz lazer tedavisinin etkinliğini araştırmaktı. Çalışmanın başındabu çalışmaya epikondilitler, TMED, KTS' li hastaların alınması planlandı. . Fakatçalışma süresince epikondilit ve TMED için yeteri kadar hasta bulunamadığındançalışma KTS' lu hastalarla tamamlandı. Çalışmamızda KTS' li hastalarda düşük enerjililazer tedavisinin etkinliği araştırıldı.Metod: Çalışmaya, kliniğimize ellerde uyuşma şikayeti ile başvuran, kliniközellikleri, muayene ve EMG bulgularıyla KTS tanısı konan 36 hasta çalışmaya alındı.Bu çalışma randomize, kör ve plasebo kontrollü olarak tasarlandı. 18 hastalık bir grubaaktif lazer tedavisi, 18 hastalık diğer gruba da plasebo lazer tedavisi iki hafta boyunca 10seans olarak uygulandı. Aktif lazer grubunda 30, Plasebo lazer grubunda ise 31 KTS'lu elbulunuyordu.Tüm hastalar, kas testi, duyu muayenesi, yaşam kalitesi ve sağlık durumu [HAQ(Standford Health Assesment Questionnaire)], Beck Depresyon Ölçeği (BDI), Durumlukve Sürekli Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (State- Trait Anxiety Inventory STAI-II) ilebaşlangıç, tedavinin bitimi, ve ikinci ayda değerlendirildi. Ayrıca tedavinin başlangıcındave ikinci ayda tüm hastalar EMG ile değerlendirildi.Bulgular: Gruplar arasında dermografik özellikler açısından anlamlı fark yoktu(p>0,05). Aktif lazer grubundaki hastaların pinch, grip ve başparmak abdüksiyonu kaskuvvetlerinde ve ikinci parmak hissinde tedavi sonrası 15.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim: Low-level lasers are mostly in use for musculoskeletal diseases with pain.Our aim in this study were to define effect of low level lasers therapy in patient, with muscleskeletal diseases. In the early stage of this study we planned to enrolled patients withEpicondillitis, temporo-mandibular joint disorders (TMD) and Carpal Tunnel Syndrome(CTS). But we could not get enough patients with epicondilitis and TMD, and due to thissituation we completed this study only patients with CTS.Method: We studied 36 patients with CTS who were admitted our clinic due tonumb in hand and diagnosed by EMG, physical examination, and clinical features. In thisrandomised, blinded and placebo controlled study, active laser therapy were given to thegroup of 18 patients and placebo laser therapy to the other group of 18 patients for 10 sessionsin two weekly time. There were 30 hands in the active laser group and 31 CTS hands in theplacebo group.All patients were evaluated in the beginning of therapy, end of therapy, and 60days after therapy by muscle strength test, sense examination, quality of life, healthstatus[(Health Assesment Questionnaire- HAQ), depression (Beck Depression Inventory-BDI), and anxiety (State Trait Anxiety Inventory- STAI I-II ). Also patients were evaluated inthe beginning of therapy and two months after therapy by EMG.Findings: There were no significant differences between groups for dermographicfeatures (p>0.05). Active laser group patients showed a significant improvement in theirpinch, grip strength and muscle strength of thumb abduction.