Obezlere özgü yaşam kalitesi ölçeğinin geçerlilik ve güvenirliğinin incelenmesi
The examination of validity and reliability for quality of life scale special for obese persons
- Tez No: 193304
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİCEK FADILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma obez bireylerin yaşam kalitelerini belirlemek için geliştirilen ?Şişmanlık ve Kilo Verme ile İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği?nin Türk toplumu için geçerlik ve güvenirliğini incelemek amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini Beden kitle indeksi 30 ve üzeri olan 170 obez birey oluşturmaktadır.?Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği? 2004 yılında Donald L. Patrick, Donald M. Bushnell ve Margaret Rothman tarafından geliştirilen 17 maddelik bir ölçektir. Ölçeğin tümünün toplam puan ortalaması 33,72±12,15. Ölçeğin Türkçe dil geçerlilik çalışması Seattle Quality of Life Group University of Washington Department of Health Services tarafından yapılmıştır. Bu nedenle tekrar dil geçerliliği çalışılmamıştır. Ölçeğin zamana göre değişmezliğini test etmek için yapılan test-tekrar test uygulamasının sonucunda doğrusal yönde güçlü bir ilişki saptanmıştır (r=0,97 ). Ölçeğin tüm iç tutarlılığını test etmek için Cronbah Alpha katsayısı belirlenmiştir. Ölçeğin tümü için elde edilen Cronbah Alpha 0,90'dır.Yapılan madde analizi sonucunda ölçekteki maddelerin madde-toplam kolerasyon katsayısı 0,33 ile 0,71 arasında saptanmış ve hiçbir madde ölçekten çıkarılmamıştır. Ölçeğe uygulana ?faktör analizi?sonucunda ölçeğin toplam varyansın %62,57'sini açıklayan 1 faktör elde edilmiştir. Elde edilen bir faktör orijinal ölçeğin faktör yapısı ile uyumlu bulunmuştur. Ölçeğin yapı geçerliliğini test etmek amacıyla eş zamanlı/benzer ölçekler yöntemi kullanılmıştır. SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği puanları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ölçeğin alt boyutları için 0,13.ile 0,46 arasında değişen anlamlı düzeylerde değerler elde edilmiştir.Sonuç olarak; ?Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği?nin Türk Toplumu için yeterli güvenirlik ve geçerlik göstergelerine sahip bir ölçme aracı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine validity and reliability Turkish form?The Obesity and Weight-Loss Quality of Life Scale?. This is a methodologicial study .Sampling of the study included 170 obese persons that body mass index was thirty and upper.Scale which has 17 item was developed by Donald L. Patrick, Donald M. Bushnell ve Margaret Rothman in 2004.The total mean score and Standard deviation of the scale were 33,72±12,15. Turkish language validity work of scale has been made by Seattle Quality of Life Group University of Washington Department of Health Services.That?s why the language validity has not been work worked again.In order to estimate scale stability between different occasions test-retest reliability was performed and it has seen that there was a strong and linear correlations between measures (r=0,97). To determine the internal consistency fort he intentory coefficient Alpha was obtained. The Cronbah Alpha coefficient of the inventory coefficient was obtained.The Cronbah Alpha inventory was 0,90.Item total correlation coefficients of scale ranged from 0,33 to 0,71 and none of the items of scale was deleted.At the result of the factor analysis of the scale one factos which can account for %62,57 of the total variance of test score was obtained.Results of test score was obtained.Results of factor analysis which have been done to test the of validity form of scale showed that form has one factors like the original scale and similar items are collected under the same factor.Synchronous/Similar scale validity method has been used for testing construct validity of scale.Therefore the relation between quality of life scale special for obese persons and SF-36 Quality of Life scale points has been examined.The values have been obtained between 0,13 and 0,46 that are varying expressive levels for sub demensions of scale.As a result it has found that ?The Obesity and Weight-Loss Quality of Life Scale? was a sufficiently valid and reliable instrument in Turkey.