Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda homosistein düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the serum homocysteine levels in patient with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 193363
  2. Yazar: ZEKİYE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCÜMENT EGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZETObstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), uyku boyunca tekrarlayanapne ve hipopne epizodları ile karakterize bir hastalıktır. Erkek cinsiyet, ileriyaş, obezite, anatomik anormallikler, heredite ve uyku sırasında solunumkontrolündeki insitabilite uyku apne gelişiminde risk faktörleri olarak raporedilmiştir. OUAS birçok kardiyovasküler hastalıkla birlikte görülebilir. Çoksayıda çalışmada saptanmıştır ki OUAS, hipertansiyon ve iskemik kalphastalığını da kapsayan kardiyovasküler hastalıklarda önemli bir risk faktörüolabilir.Homosistein metiyonin metabolizmasında oluşan sülfür içeren biramino asittir. Serum homosistein seviyelerinde yükselme kardiyovaskülermortalite ve morbidite ile birliktedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEveluation of the serum homocysteine levels in patient withobstructive sleep apnea syndromeObstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a disorder which ischaracterised by repetitive episodes of apnea or hypopnea during sleep.Male gender, advancing age, obesity, anatomical abnormalities, heredity andinstability of respiratory control during sleep, have been reported as riskfactors for the development of sleep apnea. OSAS is associated with severalcardiovascular diseases. Several studies have demonstrated that OSAS maybe one of the most important risk factors of cardiovascular disorders,including hypertension, and ischemic heart disease .Homocysteine is a sulfur-containing amino acid formed during themetabolism of methionine. Elevated levels of serum homocysteine are alsoassociated with cardiovascular morbidity and mortality. Several clinical andepidemiologic studies confirm that a modarete increase in serumhomocysteine levels was a risk for obstructive peripheric arterial diseases,coroner arterial diseases and cerebrovascular diseases as in case otherconventional risk factors such as hyperlipidemia and tobacco.In our study, we investigated the homocysteine levels of serum inobstructive sleep apnea syndrome and compared with healty control group.iiiOSAS group consisted of sixty two patients and control group consisted oftwelve patients.