Demir yükü normal veya artmış eritropoietin tedavisi alan stabil hemodiyaliz hastalarında, farklı dozlarda intravenöz askorbik asit uygulamasının anemi, oksidatif stres, malnütrisyon ve inflamasyon belirteçleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of different doses of intravenous ascorbic acid administration on anemia, oxidative stress, malnutrition and inflammation markers in stable hemodialysis patients receiving erythropoietin therapy with normal or increased
  1. Tez No: 193364
  2. Yazar: EMEL ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
DEM R YÜKÜ NORMAL veya ARTMIŞ ER TROPO ET N TEDAV S ALANSTAB L HEMOD YAL Z HASTALARINDA, FARKLI DOZLARDANTRAVENÖZ ASKORB K AS T UYGULAMASININ ANEM , OKS DAT FSTRES, MALNÜTR SYON ve NFLAMASYON BEL RTEÇLER ÜZER NEETK S N N DEĞERLEND R LMESDr. Emel ŞenolÖZETPotent bir anti-oksidan olan ve hemodiyaliz (HD) hastalarında eksikliğibildirilen askorbik asit (AA), demir (Fe) metabolizmasının çeşitli basamaklarınaolumlu etkileri nedeniyle Rekombinant insan eritropoietin (r-HuEPO) alanhastalarda adjuvan tedavi olarak önerilmektedir. Son dönemdeki yayınlarda r-HuEPO tedavisine refrakter HD hastalarında haftada 2-3 kez 100- 500 mgintravenöz ( V) AA uygulamasının eritropoez üzerine olumlu ancak r-HuEPOdozuna farklı etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Yüksek ferritin seviyelerinin Fesalınımına yol açarak oksidatif strese (OS) neden olduğu, anti-oksidan etkisikonsantrasyon bağımlı olduğu bildirilen AA'in belli fizyolojik koşullarda ferritindenFe salınımına yol açarak pro-oksidan olarak davranabileceği belirtilmektedir. AAuygulamasına yeterli r-HuEPO cevabı alınamayan olgularda, AA'in anti-oksidanetkisinden çok pro-oksidan etkisinin sorumlu olup olmadığı değerlendirilmemiştir.Farklı dozlarda AA tedavisinin normal ve yüksek ferritin düzeylerine sahip HDhastalarında oksidan veya anti-oksidan olarak hareket edip etmediğine dairliteratürde bir çalışma yoktur. Bu çalışmada normal veya yüksek ferritindüzeylerine sahip HD hastalarında düşük ve yüksek doz AA'in yavaş infüzyonununOS, eritropoez, malnütrisyon ve inflamasyon üzerine etkilerinin değerlendirilmesiamaçlanmıştır.Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ç Hastalıkları ABD. HemodiyalizÜnitesi'nde düzenli HD uygulanmakta olan 49 hastanın 29'u bu çalışmaya alınmış,bir hasta kan transfüzyonu nedeni ile çalışmadan çıkarılmıştır. Hastalar ferritindüzeylerine göre (
Özet (Çeviri)
The EVALUATION of the EFFECTS Of D FFERENT DOSES of INTRAVENOUSASCORBIC ACID ADMINISTRATION on ANEMIA, OXIDATIVE STRESS,MALNUTRITION and INFLAMMATION MARKERS in STABLE HEMODIALYSISPATIENTS RECEIVING ERYTHROPOIETIN THERAPY WITH NORMAL orINCREASED IRONLOADDr. Emel ŞenolSUMMARYAscorbic acid (AA), a potent antioxidant and known to be deficient inhaemodialysis (HD) patients, is recommended as an adjuvant therapy to thepatients receiving recombinant human erythropoietin (r-HuEPO) because of its?positive effects on iron (Fe) metabolism at different levels. In recent reports, it isshown that in r-HuEPO refractory HD patients 2-3 times a week 100-500 mgintravenous (IV) AA administration has positive effects on erythropoiesis butdifferent effects on r-HuEPO dosages .It is stated that higher ferritin levels causes oxidative stress (OS) byreleasing Fe, under certain physiologic conditions AA, as its? anti-oxidant effect isreported to be dose dependent, by releasing iron from ferritin acts as a pro-oxidant. In patients, not having adequate r-HuEPO response to AA administration,the responsibility of AA acting as a pro-oxidant rather than anti-oxidant is not beingevaluated. There is no study reporting that different dosages of AA therapy actingas an oxidant or anti-oxidant in HD patients with normal and/or higher ferritinlevels. In this study, it is aimed to evaluate the effects of slow infusion of low andhigh dose AA on OS, erythropoiesis, malnutrition and inflammation markers in HDpatients with normal or higher ferritin levels.Twenty-nine patients of 49 patients, receiving regular HD at UludagUniversity Medical Faculty Internal Medicine HD Unıt, accepted to the study, apatient was excluded because of blood transfussion. Patients were divided intotwo groups according to their ferritin levels (