Hipertansif gebeliklerde maternal-fetal morbidite, mortalite ve prognozun değerlendirilmesi
Evaluation of maternal-fetal morbidity and prognosis in hypertensive pregnancies
  1. Tez No: 193395
  2. Yazar: AHMET KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. METE TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETKarataş, A. Hipertansif gebeliklerde maternal-fetal morbidite, mortalite veprognozun değerlendirilmesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp FakültesiKadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir,2006. Hipertansiyon gebelik sırasında görülen en yaygın sistemik rahatsızlıktır.Gebelik sırasında hipertansiyon tanısı konulan hastaların yaklaşık % 70'i gebeliğebağlı hipertansiyon-preeklampsi tanısı almaktadır. Gebelerde hipertansiyon insidansıtüm dünyada, farklı oranlarda görülmektedir. Genel insidans %6-20'dir. Ağırpreeklampsiye %1'den az, eklampsiye ise %0.1 oranında rastlanmaktadır.Preeklampsi, kökeninin maternal ve plasental olduğu bilenen, heterojen sebeplerinaraya girdiği bir multisistem hastalığıdır. Ocak 1992 ile Haziran 2006 yılları arasındaEskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve DoğumAnabilim Dalı, Perinatoloji Ünitesi'nde doğum yapan toplam 595 hipertansifgebelikten dosya bilgilerine ulaşılabilen 354 tanesi çalışmaya dahil edildi. Doğumsonrası anne ve bebek dosyalarından, bilgilerine ulaşılan bebekler de fetal morbidite,mortalite araştırıldı. Hastalara ait bilgiler doğum defteri ve hasta dosyalarındanedinilip, retrospektif olarak değerlendirildi. Gebeler tanılarına göre; Gestasyonelhipertansiyon, Kronik hipertansiyon, Hafif preeklampsi, Şiddetli preeklampsi,Eklampsi, Kronik hipertansiyona süperempoze preeklampsi ve HELLP olarakgruplandı. Her grupta demoğrafik özellikler, anne ve bebek bilgileri değerlendirildi.Hipertansif gebelik prevalansı %7 olarak saptandı. Gebelerden %66.4'ü takipsiz idi.Gestasyonel hipertansiyon %2.8, kronik hipertansiyon prevalansı % 5, şiddetli PETprevalansı ise % 1.9 bulundu. Eklampsi ise 0.47%, HELLP prevalansı 0.64% ileliteratürde bildirilen değerden oldukça fazla saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKaratas, A. Evaluation of maternal-fetal morbidity and prognosis inhypertensive pregnancies, Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine,Medical Speciality Thesis in Department of Gynecology Obstetrics, Eskişehir,2006. Hypertension is the most commen systemic disease seen during pregnancy.70% patients diagnosed as having hypertension during pregnancy have pregnancyinduced hypertension-preeclampsia. Incidence of hypertension during pregnancychanges in different parts of the world. General incidence is 6-20%. Of thesepatients less then 1% have severe preeclampsia and 0.1% have aclampsia.Preeclampsia is a multisystemic disease of which origin is maternal and placentalreasons, interfered by heterogenous reasons. 354 of 595 patients, whose fileinformation could be obtained, delivering in Eskisehir Osmangazi UniversityMedical Faculty Obstetry & Gynecology Department were included in the study.Fetal morbility and mortality of babies whose information was obtained bypostpartum mother and baby files was searched. Information of patients wasobtained from birth records and patient files and evaluated retrospectively. Patientswere grouped according to the diagnoses as: Gestational hypertension, chronichypertension, mild preeclampsia, severe preeclampsia, eclampsia, chronichypertension-superimposed by preeclampsia and HELLP. In each group,demographic specialities, maternal and fetal characteristics (information) wereevaluated. Prevalance of hypertensive and pregnancy was 7%. 66.4% of pregnancieswere not regularly controlled during pregnancy. Prevalance of gestationalhypertension was 2.8%, chronic hypertension 5%, severe PET was 1.9%. Prevalanceof eclampsia was 0.47% and HELLP was 0.64%, quite more than the prevalanceobtained by literature.