Preeklampsi, eklampsi, HELLP sendromlu olgularda serum haptoglobin değerleri
The levels of the plasma haptoglobin in the preeclampsia, eclamsia and HELLP syndrome patients
- Tez No: 138761
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET Gebeliğin hipertansif hastalığı, kanama ve enfeksiyonun yanısıra maternal ve fetal prognozda rol oynayan önemli diğer bir klinik durumdur. Gelişmiş ülkelerde prenatal takip, tanı ve rasyonel tedavi yöntemlerinin ilerlemesi ile prognoz düzelirken, ülkemizde bu konu hala güncelliğini korumaktadır. Hipertansiyon tüm gebeliklerin %7 ile 10'una eşlik eder. Hipertansif bozukluklar gebelikte en çok görülen medikal komplikasyon olup, maternal ve perinatal mortaliteyi anlamlı olarak artırırlar. The Committee on Terminology of the American College of Obstetricians and Gynecologist gebelikte hipertansiyon tanısı için 6 saat ara ile elde edilen iki kan basıncı değerinin 140/90 mmHg veya üzerinde bulunması ya da 20. Gebelik haftasından önce ölçülen kan basıncı değerinden sistolik 30 mmHg veya daha fazla, diastolik 15mmHg veya daha fazla yükselme tespitini gerekli görmektedir. Kan basıncı yüksekliği bir semptomdur ve farklı nedenlerden dolayı oluşur. Bir gebede tespit edildiğinde; anne ve fetus üzerine farklı etkileri olur. Bundan dolayı gebelikte tespit edilmiş olan yükselmiş kan basıncının, gebeliğin yönetimi, maternal ve fetal risklerin tespiti açısından son derece önemlidir. Proteinuri, preeklampsinin diagnostik bulgularındandır. Proteinurinin artması maternal ve fetal morbidite ve mortalitenin artışı ile paralellik gösterir. 300 mg/gün üzeri proteinuri patolojik kabul edilir. Proteinurinin 5 g/gün den fazla olması ağır preeklampsi kriteridir. Preeklampsili gebelerin yaklaşık %15'inde trombositopeni vardır. Bilirubin, alkalen fosfataz, SGOT ve SGPT değerlerinde yükselme görülebilir. Ancak bu değerlerin prognoz ve hastalığın ciddiyetinin göstergesi olma yönünden fazla faydalı olmadıkları görülmüştür. Ancak hemoliz, SGOT, SGPT düzeylerinde artma ve trombositopeni ile saptanan HELLP sendromu, oldukça kötü perinatal prognozun göstergesidir. HELLP sendromunda %3,5-5,5 arasında maternal mortalite görülmekteyken, %3,2 oranında gelişme geriliği, %10-30 oranında perinatal mortalite hızı bildirilmiştir. Maternal-fetal morbidite ve mortalitenin azalması için yüksek riskli gebeliklerin yakın takibi ve risklerin önceden belirlenerek tedbirinin alınması gereklidir. Erken tanı yöntemlerinin bulunması ve fizyopatolojik değişikliklerin durdurulması veya düzeltilmesi ile maternal mortalite ve morbidite de iyileşme sağlanabilir. Yüksek maternal mortalite ve morbiditeye sahip HELLP sendromunun erken tanısında kullanılan parametrelerden biri de serum haptoglobin değerleridir. Haptoglogin a2 globulin yapısında bir akut faz reaktanıdır. Primer sentez yeri karaciğer olmakla birlikte akciğer ve yağ dokusunda da sentezlenebilir. Hemolizin serumdaki potansiyel bir göstergesidir. Hemolizle beraber ciddi karaciğer hastalığında, orak hücreli anemide, 41talassemide, transfüzyon reaksiyonlarında serum haptoglobin değerleri düşerken, yanıklarda, paraziter enfeksiyonlarda, iskemik nekrozlarda, bağ dokusu hastalıklarında, malignensilerde, psikozlarda serum haptoglobin değerleri yükselir. Bu çalışmanın amacı preeklampsi, eklampsi ve HELLP sendromlu olgulardaki serum haptoglobin düzeylerini araştırmaktır. Çalışmaya 60 gebe dahil edildi. Çalışma olguları kontrol, preeklampsi, eklampsi ve HELLP olmak üzere dört gruba ayrıldı. Kontrol grubunda 15, preeklampsi grubunda 17, eklampsi grubunda 12 ve HELLP grubunda 16 hasta mevcuttu. Gruplar yaş, gebelik haftaları, indirekt bilirubin, SGOT, trombosit sayısı,. LDH, fibrinojen, aPTT, haptoglobin değerleri yönünden karşılaştırıldı. HELLP sendromu ve eklampsi grubunda yaş ortalamasının diğer iki gruba göre daha düşük olduğu izlendi. HELLP sendromlu grupta gebelik haftasının diğer üç gruba göre belirgin bir şekilde düşük olduğu bulundu. HELLP sendromlu grupta indirekt bilirubin ve LDH değerleri belirgin olarak yükselirken, haptoglobin değerleri belirgin olarak düşük bulundu. LDH düzeylerindeki aşırı yükselmelerin haptoglobin düzeyinin düşmesinden sonra başlaması da subklinik hemolizin erken tanısında haptoglobinin daha değerli olduğu bulundu. HELLP sendromlu grupta trombositlerin anlamlı düzeyde düştüğü izlendi. Trombosit değerleri hastalığın tanı ve takibinde ve mikroanjiopatinin remisyonunun değerlendirilmesinde önemli bir parametre olmaya devam etmektedir. HELLP sendromlu grupta SGOT değerlerinde dikkate değer oranda yükselme olduğu izlendi. Fibrinojenin preeklampsi ve HELLP sendromlu grupta azalma eğiliminde olduğu görüldü. HELLP sendromunda aPTT değerleri kontrol ve eklampsi grubuna göre artmışken, preeklampsi grubuna göre farklılık göstermedi. Sonuç olarak, kliniğimizdeki preeklampsi, eklampsi ve HELLP sendromlu olgulardaki haptoglobin değerleri incelendi ve hemolizin önemli bir göstergesi olan haptoglobin düzeyi eklamptik olgularda kontrol ve preeklamptik gruba göre anlamlı derecede düşük, HELLP sendromlu olgulara göre ise yüksek bulundu. HELLP sendromlu grupta ise haptoglobin düzeyi tüm gruplara göre düşük bulundu. Bu durumda biz HELLP sendromunun erken tanı-takip ve tedavisinin planlanmasında haptoglobinin diğer biyokimyasal parametrelerle birlikte kullanılabilecek bir parametre olduğuna inanmaktayız. 42
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Hypertension in pregnancy plays an important role in prognosis of maternal and fetal life as well as bleeding and infection. It still is a problem in our country, while advances in prenatal follow-up, diagnosis and treatment leads to good prognosis in developed countries. Hypertension was seen in 7-10 % of all pregnancies. Hypertension is the most common complication of pregnancy, and significantly increases maternal and prenatal mortality. According to the Committee on Terminology of the American College of Obstetricians and Gynecologists, hypertension in pregnancy is defined that blood pressure is higher than 140/90 mmHg twice six hours, and systolic blood pressure is increased 30 mmHg or more above the normal level, or diastolic blood pressure is 15 mmHg or more above the normal level at the 20 week of pregnancy. Hypertension is a symptom, and has different causative factors. Since hypertension in pregnancy has different effects on mother and fetus, diagnosis of hypertension and management of pregnancy is important to determine maternal and fetal factors. Proteinuria was diagnostic finding of preeclampsia. An increase in proteinuria presents an increase in maternal and fetal morbidity and mortality. Proteinuria more than 300 mg/day was accepted to be abnormal. Proteinuria above 5 g/day shows severe proteinuria. Thrombocytopenia is seen in 15% of preeclamptic pregnants. Bilirubin, alkalen phosphatase, SGOT and SGPT may increase in preeclampsia. However, these laboratory findings can not show severity of disease. HELLP syndrome that is characterized by the presence of hemolysis, thrombocytopenia, and an increase in SGOT and SGPT is a sign for worse perinatal prognosis. Maternal mortality is 3.5- 5.5%, developmental retardation 3.2%, and perinatal mortality 10-30% in HELLP syndrome. Close follow-up of high-risk pregnancies and determination of risk factors is important to decrease maternal-fetal morbidity and mortality. Early diagnosis and prevention of physiopathological changes decreases maternal-fetal morbidity and mortality. Early diagnosis of HELLP syndrome can be achieved by using plasma haptoglobin level. Haptoglobin is an acute phase reactant which has a structure of a2 globulin. Most of haptoglobin is produced in liver, and the rest in lung and adipose tissue. It is a potential indicator of hemolysis. Plasma haptoglobin decreses in severe hepatic disease, sickle cell anemia, thalassemia and transfusion reactions, and increases in burns, parasitic infections, ischemic necrosis, connective tissue disorders, malignancies, psychosis. 43The clinical study inluded 60 pregnants. All pregnants were divided into four groups: Control (n=15), preeclampsia (n=17), eclampsia (n=12), HELLP syndrome (n=16). Four groups were compared according to age, gestational periods, platelet count, and measurement of indirect bilirubin, SGOT, LDH, haptoglobin, fibrinogen and aPTT. Patients of eclampsia and HELLP syndrome were younger than those of the control and preeclampsia. Gestational period was earlier in HELLP syndrome than those of other three groups. Plasma levels of indirect bilirubin and LDH was significantly increased in HELLP syndrome, whereas plasma haptoglobin level was decreased in HELLP syndrome group. Haptoglobin is more sensitive than indirect bilirubin and LDH for early diagnosis of hemolysis in HELLP syndrome. Since plasma LDH level increased later than a decrease in haptoglobin, haptoglobin is a more valuable determinant in early diagnosis of subclinical hemolysis. In HELLP syndrome, plasma haptoglobin levels were significantly decreased before parturition, and increased again after parturition. Number of platelets was significantly decreased in HELLP syndrome. Platelet count still is important for diagnosis and follow-up of HELLP syndrome, and remission of microangiopathy. Plasma SGOT level was significantly increased in HELLP syndrome. Fibrinogen had a tendency to decrease in preeclampsia and HELLP syndrome group. In HELLP syndrome group, aPTT level was increased significantly more than those of the control and eclampsia group. However, there was no significant difference of aPTT level between preeclampsia and HELLP syndrome. In conclusion, haptoglobin level was evaluated in cases with preeclampsia, eclampsia and HELLP syndrome in our clinic. It was lower in eclamptic patients than that of the control and preeclamptic patients, and higher than that of patients with HELLP syndrome. It was lower in the patients with HELLP syndrome. We believed that haptoglobin could be used together with other biochemical parameters for diagnosis, follow-up and treatment of HELLP syndrome. 44