Adölesan gebelere verilen emzirme eğitiminin emzirme özyeterliliği ve başarısına etkisi
The effect of breastfeeding education given to pregnant adolescents on breastfeeding self-efficacy and success
  1. Tez No: 777084
  2. Yazar: SİBEL AKGÜL KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, adölesan gebelere verilen emzirme eğitiminin emzirme özyeterliliği ve emzirme başarısı üzerindeki etkisini belirlemekti. Materyal ve Metot: Araştırma, Mart 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran toplam 106 adölesan gebe ile randomize kontrollü olarak yürütüldü (53 deney, 53 kontrol). Deney grubundaki adölesan gebelere araştırmacı tarafından doğum öncesi dönemde iki oturumdan oluşan emzirme eğitimi verildi. Kontrol grubundaki gebelere herhangi bir girişim yapılmadı. Deney ve kontrol gruplarının emzirme özyeterliliğini değerlendirmek için deney grubuna uygulanan eğitim öncesi gebelikte ve doğum sonu 1. saatte Emzirme Özyeterlilik Ölçeği-Kısa Formu uygulandı. Deney ve kontrol gruplarının doğum sonu emzirme başarısını değerlendirmek için doğum sonu 1. ve 4-5. saatlerde LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of breastfeeding education given to adolescent pregnant women on breastfeeding self-efficacy and breastfeeding success. Material and Method: The research was carried out as a randomized controlled experimental study in the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic and service of Health Sciences University Van Training and Research Hospital between March 2022 and August 2022. Data were Personal Information Form, LATCH Breastfeeding Diagnosis and Evaluation Scale, Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form. The sample size was calculated as 53 pregnant women in each group (53 experimental, 53 control) in the Power analysis. In the study, the Personal Information Form and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale will be applied to the pregnants in the experimental and control groups. and breastfeeding training, each of which lasted 30 minutes, was given individually and data collection tools were applied. Numbers, percentage, mean, standard deviation, Chi-square, dependent and independent groups t-test were used in the analysis of the data.