Gelişim aşamasındaki sıçanlarda COX-2 inhibitörü ilaç kullanımının toksisite açısından değerlendirilmesi
Toxicological evaluation of COX-2 inhibitor drug use in four weeks old rats
- Tez No: 193425
- Danışmanlar: PROF.DR. FERZAN LERMİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
GEL Ş M AŞAMASINDAK SIÇANLARDA COX-2 NH B TÖRÜ LAÇKULLANIMININ TOKS S TE AÇISINDAN DEĞERLEND R LMESDr. L. Sumru SÖZER KARADAĞLINimesulid, tercihli COX-2 inhibitörü nonsteroidal antiinflamatuvar bir ilaçtır vebu yüzden klinik kullanımda güvenli olduğu kabul edilmektedir. Ancak sonzamanlarda nimesulidin durumu advers ilaç etkileşmelerinin rapor edilmesini takibençocuklarda ölüm vakalarının bildirilmesi nedeniyle sorgulanır hale gelmiştir. Buçalışmada dört haftalık dişi sıçanlarda spesifik COX-2 inhibitörü bir ilaç olanselekoksib ile karşılaştırarak nimesulidin toksisitesini araştırmayı amaçladık.Her iki ilaç sıçanlara oral gavaj yolu ile 14 gün süreyle uygulanmıştır.Karaciğer ve böbrek hasarları serumda biyokimyasal parametrelerin ölçülmesiyle vedokuda histopatolojik inceleme ile değerlendirilmiştir. Nimesulid oksidatif stresiindükleyebilmesine karşın, serbest radikal temizleyici etki de gösterir. Bu yüzdenantioksidan enzim aktiviteleri ve lipid peroksidasyonu üzerine her iki ilacın etkileriniaraştırdık. Karaciğer ve böbrek dokusunda GSH düzeylerini de tayin ettik.Sonuçlarımız nimesulid uygulanan sıçanlarda karaciğer hasarına veselekoksib uygulanan sıçanlarda böbrek hasarına işaret etmektedir. Her iki ilaçkontroller ile karşılaştırıldığında MDA üretimini anlamlı derecede artırmış veantioksidan enzim aktivitelerinde değişikliklere neden olmuştur.Nimesulidin oksidatif stresle ilişkili olarak, reaktif ara ürünlere metabolikaktivasyonu sonucu karaciğer hasarına neden olabildiğini ve 4 haftalık dişi sıçanlardaenzimatik antioksidan savunma ile nimesulidin etkileşebileceğini öne sürmekteyiz.Altta yatan mekanizmaların anlaşılması için daha ileri çalışmalara ihtiyaçduyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
TOXICOLOGICAL EVALUATION OF COX-2 INHIBITOR DRUG USEIN FOUR WEEKS OLD RATSDr. L. Sumru SOZER KARADAGLINimesulide, a non-steroidal anti-inflammatory drug, is a preferential COX-2inhibitor and therefore, assumed to be safer in clinical use. However, recently thestatus of nimesulide became questionable following reports of adverse drugreactions, leading to fatalities in children. In this study, we aimed to investigate itstoxicity in four-weeks old female rats, comparing with those of celecoxib, a specificCOX-2 inhibitor.Both drugs were given to rats by oral gavage for 14 days. Liver and kidneydamages were evaluated by measuring of biochemical parameters in serum and byhistopathological examination of tissues. Although nimesulide may induce oxidativestress, it can also act as the free radical scavenger. Therefore we also investigatedeffect of two drugs on the activity of antioxidant enzymes and lipid peroxidation. Wealso determined GSH levels in liver and kidneys.Results indicated liver damage in rats-treated with nimesulide and renaldamage in rats-treated with celecoxib. Both drugs increased MDA productionsignificantly and caused changes on the activity of antioxidant enzymes as comparedwith controls.We suggest that nimesulide may cause liver damage through either themetabolic activation of drug to reactive intermediates that have been implicated inoxidative stress and interaction of nimesulide with enzymatic antioxidant defense in4-weeks old female rats. Further studies are needed for better understanding ofunderlying mechanisms.