Sistemik, otokrin ve parakrin etkili ß-endorfin ve oosit/embiryo ileri gelişim medyumlarının sıçan pre-antral follikülerinin in vitro gelişimi üzerindeki etkileri
Effects of ß-endorphin and oocyte/embryo advanced development media, that have systemic, autocrine and paracrine influences, on in vitro development of rat preantral follicles
  1. Tez No: 157322
  2. Yazar: AYLA SARIBOYACI EKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİRDEVS GÜRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Günümüzde oosit in vitro matürasyonunu (TVM) düzenleyen faktörlerin mekanizmasının moleküler ve biyokimyasal yönü hakkındaki bilgiler, hala parçalar şeklindedir. İn vivo ve in vitro mature edilmiş oositlerin gelişimsel kapasiteleri arasında büyük farklılıklar vardır. Bu farklılığın nedenlerinden biri, mitozla bölünen somatik hücreler için kullanılan kültür medyumlarının, mayozla bölünen oosit için yetersiz kalması olabilir. Endojen opioid bir peptid (EOP) olan P-endorfin ise, merkezi düzeyde olduğu gibi periferal dokularda lokal olarak sentezlenir ve buradaki fizyolojinin düzenlenmesinde parakrin ve/veya otokrin role sahiptir, p-endorfinin, reprodüktif sistemin çeşitli bölgelerinde bulunduğu belgelenmiştir. Ovaryumda P-endorfin folliküler gelişimin, gonadotropin aktivitesinin, steroid sentezinin düzenlenmesinde ve sıçan oositlerinin mayoza kaldığı yerden devam etmesinde yer alır (32, 176). Bu nedenle çalışmamızda, mayozun in vitro ortamdaki ihtiyacım karşılayabilmek için; oosit ve embriyo ileri gelişim medyumları kullanılarak geliştirdiğimiz kültür sisteminin geçerliliği ve P-endorfinin follikül gelişimi ve gelişen folliküllerin ürünleri olan M-II oositlerin gelişim kapasitesi üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçladık. Sprague Dawley sıçanlardan sınırlandırılmış enzimatik sindirim tekniğiyle elde edilen
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, the molecular and biochemical knowledge of the mechanism of factors regulating in vitro oocyte maturation is still fragmentary and large differences still exist in the developmental competence between in vivo and in vitro matured oocytes. One of these differences is that culture media of the somatic cells mitotic matured may be insufficient for oocyte meiotic maturation, p-endorphine, endogen opioid peptide (EOP), has paracrin and/or autocrine roles in regulating physiology of periferic tissues as well as central level It was documented that p-endorphine is located in several regions of reproducctive system. In ovaries, P-endorphine involves in the control of folliculer development, regulating gonadotropin activity and steroid synthesis, and resumption of rat oocyte meiosis. In our study, we aimed to investigate the validity of our new culture system using advanced development medium for oocyte and embriyo to meet the need of meiosis in vitro, and to reveal the effects of P-endorphine on folliculer development and on developmental competence of M-II oocytes resulting from folliculer development. Early and medium secondary follicles with a diameter of < 120 mm that were isolated from Sprague-Dawley rats by limited enzymatically technique have been cultured for up to Graaf follicle step (the day 12) and up to ovulation step (the day 14). In all groups, 2 mM hypoxanthine, 5 mg/ml insulin, 5 mg/ml iron-saturated-transferrin, 5 mg/ml selenium (ITS), 4 mg/100 ml hydrcortizone and 100 IU/ml FSH were added to the culture medium. On day 12, ovulation was induced by 2.5 IU/ml of HCG. B- endorphine was added at the dose of 10, 100, 1000 ng/ml to the culture medium of three experimental groups. In vitro grown and matured oocytes were in vitro fertilized, and the fertilized oocytes were also cultured for embriyo culture for a further 3 days. A histological analysis of follicles, oocytes and embriyo s was carried out on paraffin, semi-thin and thin sections on day 2, 4, 6, 10, 12 and 14 of in vitro follicle culture and on day 3 of embriyo culture with usin light and electron microscope. Paraffin sections were stained with H&E, semi-thin sections with Tohiidine Blue, and thin sections with 2% Uranyl acetate and 4% lead citrate. After 12 days of culture, considering the results of four study groups, 15- 22% of preantral follicles matured in vitro became Graaf follicles. 56-72% of Graaf IVfollicles with in vitro ovulation reached the matured (M-II) oocytes, whereas 53-70% of M-n oocytes fertilized after in vitro fertilization. 57-78% of these fertilized oocytes became 4-9 blastomers embriyo. Graaf follicle formation rates in control group, 10 ng/ml, 100 ng/ml and 1000 ng/ml P-endorphine groups were 18%, 18%, 15% and 22%, respectively.