Gebelikte olaylanan hipokside Ginkgo Biloba'nın ovaryum dokusuna etkilerinin belirlenmesi
Determination of Ginkgo Biloba effect on ovarian tissue in experimental hypoxia during pregnancy
  1. Tez No: 260820
  2. Yazar: DEMET UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dokulardaki oksijen eksikliğine koşut gelişen ve bir fonksiyon bozukluğu olan hipoksi, günlük yaşamda etkilerini akut olarak gösterirken, uzun süreli oksijensizliğin oluşturduğu kronik hipoksik etkiler birçok dokuda hasara neden olmaktadır. Fötal dönemde oluşan kronik hipoksinin ise gelişim bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir.Bu çalışmada, gebelikte olaylanan hipoksinin ovaryum dokusu üzerine olan etkilerinin belirlenmesi ve bir antioksidan olan Ginkgo biloba ekstresinin hasarlı dokular üzerine olası iyileştirici etkisinin immünohistokimyasal ve elektron mikroskobik düzeyde incelenmesi amaçlandı.Bu doğrultuda Wistar albino cinsi gebe sıçanlar gebeliğin 5. gününde % 10' luk O2 ve % 90'lık N2 gaz karışımı verilen hipoksik kamaralara konuldu ve 10 gün süresince bu koşullara etkin bırakıldı. Kontrol grubu olarak belirlenen sıçanlar gebelikleri süresince normal atmosfer koşullarında yaşatıldı. Doğumun gerçekleşmesi ile birlikte, hipoksi uygulanan gruptaki yavruların bir bölümüne her gün aynı saatte 100 mg/kg Ginkgo biloba ekstresi oral yolla uygulanarak deney grupları oluşturuldu.Gelişimin 7.,14. ve 21. günlerinde alınan ovaryum dokularında follikül gelişimini izleyebilmek amacıyla TGF-ß ve GDF-9 primer anikorları kullanıldı.TGF-ß primer antikoru ile boyanan, gelişimin 7., 14. ve 21. günleri hipoksi gruplarında tüm gelişim aşamasındaki folliküller, granüloza hücreleri, oosit, zona pellusida ve teka interna hücreleri yoğun derecede tutulum gösterirken, kontrol ve Hipoksi+Ginkgo biloba uygulanan gruplarda tepkimenin zayıftan orta dereceye değişmekte olduğu belirlendi.GDF-9 primer antikoru ile immünohistokimyasal boyama uygulanan, Hipoksi+Ginkgo biloba gruplarında gelişimin 7. gününde immünreaktivitenin kontrol ve hipoksi uygulanan gruplara karşın daha yoğun olduğu, 14. ve 21. günlerde ise 7. güne oranla bu boyanmanın orta deredece olduğu saptandı.Yarı ince kesitler üzerinde yapılan incelemelerde; hipoksi uygulanan gruplarda gelişimin 14. ve 21. günlerinde gelişkin korpus luteum yapılarının varlığı gözlenirken, Hipoksi+Ginkgo biloba uygulanan gruplarda ovaryumun normal yapıda olduğu belirlendi.Elektron mikroskop incelemelerinde ise hipoksi gruplarında granüloza hücrelerdinde apoptozise gidiş izlenirken; hipoksinin etkisiyle çift oosit yapılarının geliştiği görüldü.Bu bulgular doğrultusunda hipobarik hipoksi uygulamasının dişi sıçanlarda hormonal mekanizmayı aktive ederek puberteyi hızlandırdığı ve follikülogenezisi uyardığı belirlenirken, olgun folliküllerin dejeneratif özellikler sergilediği dikkati çekti. Gingko biloba verilen gruplarda ise bu değişimlerin olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
While showing acute effects in daily life; hypoxia is a kind of functional disorder that develops due to the lack of oxygen in tissues, also causes damages in various tissues which are arised by the lack of oxygen for a long time period. It is known that chronic hypoxia developed in fetal period causes growth disorder.In this study, it is aimed to investigate the effects of hypoxia which is developed during pregnancy over ovary tissues, and the therapeutic effect of the antioxidant material named Ginkgo biloba on damaged tissues at immunohytochemical and electron microscobic level.In this manner, Wistar albino type pregnant mice are put into hypoxic cabins at the fifth day of their pregnancy and given a gas mixture with the percentage of % 10 of oxygen and % 90 of nitrogen and left in this conditions for ten days. Mice which are assessed as control group are lived in normal atmospheric conditions during their pregnancies. With the of birth, Experiment groups are formed by applying 100 mg/kg of Ginkgo biloba extract to some part of the new born mice that exposed to hypoxia by orally by the same time every day.TGF-ß and GDF-9 primary antibodies are used to follow the follicle development on the ovary tissues which are expelled at seventh, fourteenth and twentyfirst days of evolution.It is stated that while groups that are exposed to hypoxia and are applied TGF-ß primary antibody, at seventh, fourteenth and twentyfirst days of evolution, all of the developing stage follicles, granuloza cells, oosit, zona pelluside and teka interna cells are stained in dense degree; at the control groups and groups that are exposed to hypoxia + Ginkgo biloba are stained with the changing degree from weak to medium.It is appointed that at the seventh day of evolution, immunreactivity is more dense at the hypoxia + Ginkgo biloba groups that GDF-9 primary antibody applied than the control group and hypoxia exposure group; at the fourteenth and twentyfirst days these immune staining is in a medium degree compared to the seventh day.During the analysis carried out the half-thin sections it is experienced that while observing normal ovary structucture at the hypoxia-Ginkgo biloba exposed group, developed corpus luteum structure is observed at hypoxia exposed group at the fourteenth and twentyfirst days of evolution.During the analysis carried out by electron microsope, it is observed that, in hypoxia exposed groups a process of apoptosys in granulosa cells are seen, whereas double oosit structures are developed with the effect of hypoxia.As a result, in our study, while stating that hypobaric hypoxia exposure over female mice accelerated puberty by activating hormonal mechanism and induced folliculogenesis, it took attention that mature follicles showed degenerative characteristics. It is observed that these variations did not occur at the groups that exposed to Ginkgo biloba.