Kekemelerde yaygın kekemelik tutumlarının kaygı ve depresyon düzeyleri açısından incelenmesi
The investigation of common stuttering attitudes in respect to the level of depression and anxiety in stutterers
- Tez No: 193432
- Danışmanlar: PROF. DR. BENAL İNCEER, PROF. DR. CAHİDE AYDIN, PROF. DR. OYA SORIAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
KEKEMELERDE YAYGIN KEKEMELİK TUTUMLARININ KAYGI VEDEPRESYON DÜZEYLERİ AÇISINDAN İNCELENMESİPsikolog Alev DUMANOĞLUYüksek Lisans Tezi, Psikiyatri Anabilim DalıTez Yöneticisi: Prof. Dr. Benal İNCEEREylül 2006, 88 sayfaBu çalışmada kekemelerin yaygın tutumları beş ana boyut altında incelenerek kekemelerindepresyon ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır.Çalışma kapsamında Ege Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Konuşma BozukluklarıBirimi'ne 2004-2005 yılları arasında başvuran DSM-IV ölçütlerine göre kekemelik tanısı almışbireylerden seçilen bir örneklem üzerinde anket uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF COMMON STUTTERING ATTITUDES IN RESPECT TOTHE LEVEL OF DEPRESSION AND ANXIETY IN STUTTERERSPsychologist Alev DUMANOĞLUMaster of Science Thesis in Department of PsychiatrySupervisor: Prof. Dr.