Yüzeyel radial sinir duyu iletiminin farklı yöntemlerle incelenmesi
Assessment of superficial radial nerve sensory conduction using different techniques
  1. Tez No: 193448
  2. Yazar: DURUKAN TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BEYAZOVA, PROF.DR. ÜLKÜ NESRİN BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
YÜZEYEL RAD AL S N R DUYU LET MLER N N FARKLIYÖNTEMLERLE NCELENMESDr. DURUKAN TÜREÖZETGiriç ve amaç: YRS duyu iletiminin değerlendirildiği pek çok yöntemtariflenmiştir. Ancak standardizasyonun olmamasının tanıda zorluklara yol açtığıgözlemlenmiştir. Çalışmamızda temel ölçüm noktalarının saptanması ve yöntemlerinstandartizasyonu amaçlanmaktadır.Gereç ve yöntem: 10 erkek, 23 kadın sağlıklı gönüllüde YRS iletimleri dört yöntemile değerlendirildi. nterelektrod mesafesi 3 cm olacak şekilde YRS in EPL tendonuüzerinden atladığı nokta ve 2. metakarp komşuluğu, tendon ve 3 cm distalindebaşparmak üzeri, birinci ve ikinci intermetekarpal bölge ve 3 cm distali ikinci metakarpkomşuluğu noktaları antidromik olarak, başparmak üzerinden uyarımla antidromikyöntemlerde YRS uyarıldığı noktadan da ortodromik olarak kayıtlamalar yapıldı.Bulgular: Yöntemler arasında tepe-tepe amplitüdlerinde, başlangıç ve tepehızlarında anlamlı farklar saptandı. En yüksek amplitüd değerleri EPL tendonuüzerinden uygulanan iki yöntem ile elde edildi. Başlangıç hızı açısından 4. yöntem 1. ve3. yöntemden anlamlı olarak hızlı bulunurken, tepe hızı açısından 3. yöntem ilk ikiyöntemden, 4. yöntem ise 2. yöntemden anlamlı olarak hızlı bulundu. EPL üzerindenyapılan kayıtlamaların birinci intermetakarpal üçgenin tepesinden yapılana kıyaslagüvenilir oldukları saptandı. Ayrıca ortodromik iletim normalleri de oluşturuldu. YRSiletiminde başlangıç ve tepe hızı alt limitleri 53 m/sn ve 42 m/sn olarak bulundu. Tepe-tepe amplitüd alt limiti EPL tendonudan yapılan kayıtlamalar için 30 µV, aynısegmentin ortodromik yöntemi için ise 14 µV olarak bulundu.Sonuç: YRS duyu iletiminin değerlendirilmesinde yaş, cinsiyet ve VK ninsonuçlara anlamlı etkilerinin olmadığı görüldü. Testlerden birinci veya ikinci yönteminkullanılmasının daha uygun olacağı düşünüldü. Yönteme göre normallerin değişeceğininakılda tutulması gerekliliği ve üçüncü yöntemin sonuçlarının ilk ikisine göretutarlılığının daha düşük olduğu vurgulandı.
Özet (Çeviri)
ASSESMENT OF SUPERF C AL RAD AL NERVE SENSORYCONDUCT ON US NG D FFERENT TECHN QUESDR. DURUKAN TÜRESUMMARYIntroduction: Several methods have been described for superficial radial nevre(SRN) sensory coduction. This study aimed to standartize the methods by determiningthe landmarks of conduction and generate the normative data.Material and Method: Conduction velocity of SRN studied on 10 healthy menand 23 women with using four different methods. Three of them were anthidromic. APswere recorded as; first, from the point where nerve can be palpated over the EPL tendonwith the reference near the second metacarpal bone, the second placed at the same pointbut the reference was placed distal on the thumb. The third from the first and the secondmetacarpal bones. At the fourth method, AP?s were recorded over the stimulating pointof the first three methods. The stimulation point was chosen as the thumb.Results: Peak to peak amplitudes were best recorded in the first two methods. Inmean onset CVies, there were significant differences between the fourth method and thefirst and the third methods. In mean peak CVies, the third and the first two methods andthe fourth and the second methods were significantly different. The lower limits ofCVies were as 53m/sc and 42 m/sc for onset and peak velocities. The lower limits ofamplitudes were 30 µV for the first 2 methods, and 14 µV for the fourth one.Conclusion: The first two methods seemed to be more practical and reliable. where thethird method was least reliable one in antidromics.