Anjiyotensin dönüştürücü enzim ve anjiyotensin II tip 1 reseptör gen polimorfizmlerinin yavaş koroner akım ile ilişkisi
The relationship between angiotensin converting enzyme and angiotensin II type 1 receptor gene polymorphisms and slow coronary flow
  1. Tez No: 193450
  2. Yazar: DENİZ ŞELECİ KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HARUN EVRENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETANJ YOTENS N DÖNÜŞTÜRÜCÜ ENZ M VE ANJ YOTENS N II T P 1RESEPTÖR GEN POL MORF ZMLER N N YAVAŞ KORONER AKIM LEL ŞK SDR. DEN Z ŞELEC KURUYavaş koroner akım (YKA), normal anjiyografik görünüme rağmen, opakmaddenin koroner arterler boyunca ilerleyişinin yavaş oluşu ile karakterizedir. YKAfenomenine neden olabileceği ileri sürülmüş bir çok faktör arasında mikrovaskülerendotelyal disfonksiyon ve ateroskleroz, en muhtemel nedenler olarak kabuledilmektedir. Renin-anjiyotensin sistemi (RAS) genleri ve bu genlerinpolimorfizmlerinin, ateroskleroz gelişimi ve kardiyovasküler hastalık süreçleri ileolan ilişkileri, yapılan çok sayıda çalışma ile ortaya konmuştur. Anjiyotensindönüştürücü enzim insersiyon/delesyon (ADE I/D) ve anjiyotensin II tip 1 reseptör(AT1R) A1166C gen polimorfizmleri, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklarlailişkisi en fazla araştırılmış polimorfizmlerdir. Biz de çalışmamızda, gelişimindeaterosklerozun önemli rol oynadığı düşünülen bir kardiyovasküler hastalık olan YKAile RAS gen polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi araştırdık.Anjiyografik olarak normal olan ve risk profilleri ile demografik verileribirbirine benzer, YKA bulunan 44 ve bulunmayan 43 olgu çalışmaya alındı. Tümbireylerin ADE I/D ve AT1R A/C polimorfizm tipleri PCR yöntemiyle belirlendi.Yavaş koroner kan akımına sahip hastalarla normal koroner kan akımına sahipkontroller arasında ADE II, ID, DD ve AT1R A1166C AA, AC, CC genotipsıklıkları açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Kardiyovasküler hastalıklarlailişkili oldukları düşünülen D ve C alellerini taşıyan genotipler gruplandırılarakyapılan analiz sonucunda da YKA ile anlamlı bir ilişki saptanamadı. Genotiplerarasındaki etkileşimin YKA üzerindeki etkisini incelemek amacıyla, farklıgenotipleri bir arada bulunduran olgu grupları değerlendirildi fakat sonuç anlamlıbulunmadı. Çalışmamızın sonuçları, ADE I/D ve AT1R A/C polimorfizmlerinin,YKA fenomeninin ortaya çıkmasında etkilerinin olmadığını düşündürmektedir..58
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE RELATIONSHIP BETWEEN ANGIOTENSIN CONVERTINGENZYME AND ANGIOTENSIN II TYPE 1 RECEPTOR GENEPOLYMORPHISMS AND SLOW CORONARY FLOWDENIZ SELECI KURU, MDSlow coronary flow (SCF) is delayed opacification of vessels in a normalcoronary angiogram. Microvascular endothelial dysfunction and atherosclerosis areconsidered as the most probable causes of SCF among the various factors that havebeen suggested to generate this phenomenon. The effects of the renin-angiotensinsystem (RAS) genes and their polymorphisms on the development of atherosclerosisand on the disease processes have been shown by various studies. Angiotensinconverting enzyme insertion/deletion (ACE I/D) and angiotensin II type 1 receptor(AT1R) A1166C gene polymorphisms are the ones most widely analyzed to establishthe relationship between these polymorphisms and atherosclerosis and cardiovasculardiseases. In this study, we investigated the relationship between these RAS genepolymorphisms and SCF, which is supposed to be a form of early atherosclerosis.44 patients with SCF and 43 patients with normal coronary flow with similarrisk profiles and demographical data were enrolled in this study. The types of ACEI/D and AT1R A/C polymorphisms were detected by the PCR method.Our data showed that, in the patients with SCF compared to the control group,the frequencies of the ACE II, ID, DD and AT1R A1166C AA, AC, CC genotypeswere not significantly different. Similarly, the analysis performed after grouping thegenotypes carrying the D and C alleles revealed no association with SCF. Weevaluated the groups carrying different genotypes to evaluate the possible interactionof these genotypes in the development of SCF but the results were not found to besignificant. The results of our study showed that, the ACE I/D and AT1R A/Cpolymorphisms do not have any effects on the development of SCF.59