Çalışan ve çalışmayan fertil çağındaki kadınlarda istemsiz gebelik sıklığı ve gebe kalmak istememe nedenleri
The frequency of involuntary pregnancies at working and unworking women and the study of why they don't want to become pregnant
  1. Tez No: 193487
  2. Yazar: DİLEK KARAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLENGÜL KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İstemsiz gebelikler ve oluşum nedenleri gerek kadın sağlığı açısından gerekse sosyalve ekonomik boyutları açısından irdelenmesi gereken önemli bir konudur. Çiftlerinkorunma yöntemi kullanmaması veya kullandıkları yöntemin etkisiz kalması vegebelikten korunmak için yeterli bilgiye sahip olmamaları istemsiz gebeliklerin enönemli nedenlerini oluşturmaktadır. stenmeyen gebelikler çoğunlukla küretaj ilesonuçlanmaktadır. Kadınlar küretajı, planlanmamış gebeliklerini sonlandırmak veçocuk sayılarını sınırlandırmak için bir doğum kontrol yöntemi olarakgörmektedirler.Araştırmamız, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulamave Araştırma Hastanesi Doğum Kliniğine başvuran fertil çağındaki kadınlarınistemsiz gebelik sıklığını ve gebe kalmak istememe nedenlerini belirlemek amacıylayapılmıştır. Araştırmamızda, Haziran/2006 ve Ağustos/2006 tarihleri arasında AfyonKocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma HastanesiDoğum Kliniğine başvuran fertil çağındaki kadınlara ulaşmak hedeflenmiştir.Araştırmamıza katılmayı kabul eden 507 kadın araştırmaya dahil edilmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak 40 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır.Anket formunda demografik özellikler, genel sağlık bilgileri, çalışan kadınlarınçalıştıkları iş kolları, kadınların geçmiş gebelik öyküleri, istemsiz gebelik sıklığı venedenleriyle ilgili sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler, SPSS for Windows11.0 ( Statistical Package for Social Sciences for Windows ) paket programınakodlanarak girilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı ölçütler (ortalama değer,standart sapma, minimum ve maksimum değerler, yüzde oranları) Pearson Ki-kare(X2) testi ve student t-testidir.
Özet (Çeviri)
nvoluntary pregnancies and it?s reasons of occurance should be analysing forsocially and economically. The most important reasons for involuntary pregnancy todo not use any preservation methods or failure contraseption methods and get notenough knowledge about involuntary pregnancies . Involuntary pregnancies areusually result by abortus curratage. The women use the curratage for unplainnedpregnancies and limitted the child count and they use the curratage one of thecontraseption methods.Our study?s aims are performing the woman who apply for Afyon KocatepeUniversity Ahmet Necdet Sezer Practice and Study Hospital Clinic of Obstetric atfertile age ,their involuntary pregnancies frequency and why they don?t want toconception. Our aim to have access to the fertil age women who apply for AKU ANSand Practice and Study Hospital Clinic of Obstetric between July/2006 andAgust/2006. 507 healty women were enrolled in the study and we used aquestionnaire form which include 40 questions to collect data.Questionnaire form enclose demographic characteristic ,general healthinformations, woman jobs, previous history of pregnancy, involuntary pregnancyfrequency and it?s reasons. The following outcomes were recorded using SPSS forWindows 11,0(Statistical Package for social Scienses for Windows)programme. Thedescriptive critarions for analysing of datas are (mean rate ,standard detour,minimumand maximum preciousness,percent ratio) Pearson Ki-square (x2) test and student t-test .A p value