Tip I diyabetli çocuk ve adölesan hastalarda adiponektin, leptin ve inflamatuvar markırlar ile metabolik kontrol arasındaki ilişki
The relationship between adiponectin,leptin and inflammatory markers with metabolic control in type I diabetes mellitus at pediatric adolesan patients
  1. Tez No: 193486
  2. Yazar: ESER TAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETTP 1 D YABET'L ÇOCUK ve ADÖLESAN HASTALARDAAD PONEKT N, LEPT N ve NFLAMATUAR MARKIRLAR ile METABOL KKONTROL ARASINDAK LKBu çalı mada mikrovasküler komplikasyonlu hastalarda insülin direnci ile serumadiponektin, leptin, TNF- ve IL-6 düzeyleri arasındaki ili ki ara tırıldı. Bu çalı mada tip Idiyabetin mikrovasküler komplikasyonlarının erken saptanması ve bu komplikasyonlarınerken tanınmasında adiponektin, leptin, TNF- ve IL-6'nın rolü ortaya çıkarılmasıamaçlanmı tır.Bu çalı maya toplam 88 çocuk alınmı tır. Bunların 60'ı tip I diyabet'li hasta, 28'isa lıklı kontrol çocuktan olu maktaydı. Hasta ile kontrol grubu arasında cinsiyet, ya , a ırlık,boy, VK , puberte durumları benzerdi(P>0.05). Hasta ile kontrol grubu arasında sadece serumadiponektin düzeyinin hasta grubunda daha yüksek oldu u saptanırken(P:0.042), hasta ilekontrol grubu arasında serum leptin, TNF- ve IL-6 düzeyleri benzerdi(P>0.05).Diyabet süreleri ile adiponektin, leptin, TNF- ve IL-6 düzeyleri arasında farklılıksaptanmadı(P>0.05). Puberte döneminde leptin yüksekli i saptanırken(P:0.016), adiponektin,TNF- ve IL-6 düzeyleri prepubertal ve pubertal dönemde benzerdi(P>0.05).Komplikasyonlara bakılacak olursa mikroalbuminürili(MA) hastalarda serum leptinyüksekli i saptanırken(P0.05). Diyabetik retinopatili hastalarda serum adiponektindüzeyi daha dü ük saptanırken(P:0.003), serum leptin düzeyi daha yüksek saptandı(P:0.003).TNF- ve IL-6 düzeyleri retinopati olan ve olmayan hastalarda benzerdi(P>0.05).Hasta sayısı az olmakla beraber bu sonuç tip I diyabetik retinopatili hastalardahipoadiponektinemi oldu unu gösteren ilk çalı madır. Serum adiponektin dü üklü ü ve leptinyüksekli i olan hastalar kronik komplikasyonların geli imi açısından daha yakın takipedilmeli ve daha iyi bir metabolik kontrol sa lanmalıdır.ANAHTAR KEL MELER: Tip I diyabet, diyabetin kronik komplikasyonları, adipozdoku, adiponektin, leptin, inflamatuvar markırlar
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE RELATIONSHIP BETWEEN ADIPONECTIN, LEPTIN ANDINFLAMMATORY MARKERS WITH METABOLIC CONTROL IN TYPE IDIABETES MELLITUS AT PEDIATRIC AND ADOLESAN PATIENTSThis review is aimed to identify the relation of insulin resistance with circulatingadiponectin, leptin, TNF- and IL-6 levels. This study is based on to define earlymicrovascular complications of diabetes and to explain the role of adiponectin, leptin, TNF-and IL-6 in identification.88 pediatric patients included to this study. 60 of patients were type I DM and the rest28 were healthy control group. Patient and control group were similar for age, gender, weight,height, BMI and pubertal conditions. Adiponectin level obtained higher in patientgroup(P.0,042 ), althugh TNF- , leptin and IL-6 levels were similar( P >0,05).There was no difference between diabetic progression time and circulatingadiponectin, leptin, TNF- and IL-6 levels. At pubertal period, leptin levels were highotherwise there was no diffrence for TNF- and IL-6 levels at pubertal and prepubertalperiod. There was no relation of circulating adiponectin, leptin, TNF- and IL-6 levels withmetabolic control degree.Among complications in patients who have microalbuminuria(MA) was higher leptinlevels(P>0.41). Although in circulating adiponectin, TNF- and IL-6 levels were similarpatients with or without MA. At diabetic retinopathy patients adiponectin levels werelower(P=0.003) and leptin levels were higher(P=0.003). Addionationally, TNF- and IL-6levels similar in patients with or without diabetic retinopathyAlthough the low number of patients, this is the first review presentinghypoadiponectinemia among type I diabetic retinopathy patients. Patients presentinghypoadiponectinemia and high leptin levels must be evaluated for close follow up fordevelopment of chronic complications and a better metabolic control.KEY WORDS: Type I DM, chronic complications of diabetes, adipose tissue, adiponectin,leptin, inflammatory markers