Hekim ve hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmaline yönelik farkındalık düzeyleri
Levels of awareness in doctors and nurses regarding child abuse and neglect
- Tez No: 193496
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKİF İNANICI, PROF.DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tez Başlığı: HEK M VE HEMŞ RELER N ÇOCUK ST SMARI VE HMAL NEYÖNEL K FARKINDALIK DÜZEYLERYazar Adı: Ümmühan KocaerÖZETBu çalışma; çocuk ihmal ve istismarının tanılanmasında önemli rolü olan, koruyucusağlık hizmetlerinde çalışan hemşirelerin ve hekimlerin konuya ilişkin farkındalıklarınıbelirlemek amacı ile yapılmıştır.Araştırma evrenini ve örneklemini; stanbul il sınırlarında bulunan Ana Çocuk Sağlığıve Aile Planlaması Merkezlerinin tümü (35 merkez ) oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
LEVELS OF AWARENESS IN DOCTORS AND NURSES REGARDINGCHILD ABUSE AND NEGLECTWritten By: Ümmühan KocaerSUMMARYThis study has been conducted to determine the degree of awareness of nurses anddoctors in identifying child abuse and neglect in the light of the fact that these healthprofessionals play an important role in the implementation of protective health services.The research was carried out, following the obtaining of the required approval, overthe period February 2, 2006-June 1, 2006 at all (35) the Mother and Child and FamilyPlanning Centers (MCFPC) within the boundaries of Istanbul Province.Data for the study was collected through the use of an ?Identifying Information Sheet?(ATTACHMENT 1) and ?Scale for Identifying Signs and Risks of Child Abuse and Neglect?(ATTACHMENT 2).An SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows 10.0) program wasemployed for statistical analysis of data.The general scale point mean for identifying signs and risks of child abuse and neglectfor doctors was found to be 3.92±0.40 and 3.74±0.40 for nurses.