Sıçanlarda intratimpanik antiviral ilaç uygulamasının işitme yollarındaki ototoksik etkisinin incelenmesi
Investigation of ototoxic effect of intratympanic antiviral drug administration on hearing pathways in rats
  1. Tez No: 653362
  2. Yazar: FERHAT İLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş/amaç: İntratimpanik ilaç uygulamaları son yıllarda iç kulak hastalıklarının tedavisinde giderek artan bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Etiyolojisinde viral ajanları düşündüğümüz iç kulak hastalıklarında sistemik antiviral ilaçları rutin tedavide kullanmaktayız. Çalışmamızda amaç; iç kulak enfeksiyonlarına neden olan herpes grubu virüslerin ana ilacı kabul edilen Asiklovir' in intratimpanik uygulamasının olası bir ototoksik etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Materyal/Metod: Çalışmamızda 21 adet, 4-6 aylık ve ortalama 300-350 gr ağırlığında erkek Sprague Dawley cinsi sıçanlar kullanılmıştır. Her grupta 7 sıçan olacak şekilde 3 gruba bölünmüştür. Her hayvanın 2 kulağına da işlem öncesi değerlendirmede DPOAE ve ABR testleri yapıldı. Her hayvanın daha iyi sonuç alınan kulağı enjeksiyon için çalışmaya dahil edildi. İlk gruba intratimpanik salin enjeksiyonu, ikinci gruba 50 mg/ml Asiklovir enjeksiyonu, üçüncü gruba 200 mg/ml Asiklovir enjeksiyonu uygulandı. Enjeksiyonlar 5 gün boyunca uygulandı, ardından hayvanlar 7 gün bekletilerek anestezinin etkisinin tamamen geçmesi beklendi. Çalışma başlangıcından sonraki 12. Günde tüm sıçanlara ABR ve DPOAE yapıldı. Sonuç: Yapılan çalışma sonucunda DPOAE ve ABR değerleri karşılaştırıldığında Asiklovir' in iç kulak üzerinde belirgin ototoksik etkisi saptanmamıştır. Tartışma: Antiviral ajanlar birçok iç kulak hastalığının tedavisinde oral ve intravenöz yolla kullanılmaktadır. Ancak antiviral ajanların intratimpanik kullanımı üzerine literatürde çalışma bulunmamaktadır. İç kulak hastalıklarında tedavi edici etkisi birçok çalışmada gösterilen antiviral ilaçların lokal tedavide etkili olabileceği düşünülmüştür. Öncelikle intratimpanik uygulamanın ototoksik etki yapıp yapmadığını araştırmak gerektiği için bu çalışmayı tasarladık. Amacımız daha sonra yapılacak intratimpanik tedavi çalışmalarının önünü açmasıdır. Ancak bu konuda histopatolojik olarak desteklenmiş yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. anahtar kelimeler: intratimpanik, işitme yolları, ototoksisite, antiviral
Özet (Çeviri)
Introduction/Objective: Intratympanic injection treatments on inner ear diseases have increased in recent years. We routinely use systemic antiviral treatments when we consider viruses as ethiology of disease. The aim of our study; Acyclovir has been known as major drug of the herpes infections and we research the ototoxic effects of intratympanic administration of the Acyclovir. Materials/Methods: In this study; twenty-one male, adult (3-5 months of age) Sprague Dawley albino rats model were used by separating into 3 equal groups. ABR and DPOAE tests were performed on both ear of all groups before the procedures. The ear which has better ABR and DPOAE results of each animal has included in the study for injections. Intratympanic saline injection was applied to the first group, as also intratympanic 50 mg/ml Acyclovir injection to the second group, intratympanic 200 mg/ml Acyclovir injection to the third group. The injections were administrated for 5 days, after that animals were kept for 7 days for the effect of anesthesia was expected to disappear. On the 12th day of the experiment, all rats were performed with ABR and DPOAE. Result: DPOAE and ABR test results did not shown statistically significantly ototoxic effect of Acyclovir treatment on the inner ear. Conclusion: Antiviral drugs are routinely used orally and intravenously in the treatment of inner ear diseases. However, there are no studies in the literature on the intratympanic use of antiviral agents. The therapeutic effect of antiviral agents on inner ear diseases is thought to be effective in local treatment of antiviral drugs shown in many studies. First of all, we designed this study because it was necessary to determine whether the intratympanic administration had an ototoxic effect. The aim of study is to pave the way for further intratympanic treatment studies. However, these results of study need to be supported by histopathological studies. keywords: intratympanic, hearing pathways, ototoxicity, antiviral