0-12 aylık kolikli bebeklerde beyaz gürültü ve masaj uygulama yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparation of application methods of white noise and massage on 0-12 months infantile colic
  1. Tez No: 409621
  2. Yazar: MELİKE YAVAŞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışma kolik ağrısını azaltmada beyaz gürültü ya da masaj uygulamalarından hangisinin daha etkili bir yöntem olduğunu belirlemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Gaziantep'de Beşyüz Evler Aile Sağlığı Merkezi'ne gelen 0-12 aylık bebek ve aileleri evreni oluşturdu. Kolik tanısı konmuş 0-12 ay arası, günde 3 saatten fazla ağlayan, rutin muayenede işitme testinden geçmiş, herhangi bir fizyolojik problemi olmayan rastgele örnekleme yöntemiyle seçillen 90 bebek ve aileleri örneklemi oluşturdu. Veri toplama aracı olarak, Hasta Onay Formu, Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu, Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu, Ağlama ile İlgili Özellikler Bilgi Formu, Kolikli Bebeğin Günlüğü Formu I/II/III, CD çalar, Beyaz Gürültü CD'si, Bebek masajı eğitimi CD'si, İnfantil Kolik Ölçeği kullanıldı. Deney ve kontrol grubundaki bebeklerin cinsiyet, doğum ağırlığı, doğum sırası gibi değişkenler açısından aralarında anlamlı bir fark olmadığı her üç grubun da homojen olduğu saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was planned to the white noise or massage treatments in reducing colic which determine experimentally that a more effective method. The 0-12 months age babies and their families who come to the 500 Evler Health Center in the city of Gaziantep would form the system. The sampling had formed of 90 babies in the 0-12 months age who were colic diagnosed, who were crying daily more than 3 hours, who during routine medical examination had passed the hearing test, who were having no physiological problems. These 90 babies would be separated into three groups by a randomly selecting method. As data collecting means, The Patient Consent Form, The Family Descriptive Information Form, The Baby Descriptive Information Form, The Crying Features Information Form, The Colic Baby Diary Form I/II/III, A CD player, The White Noise CD, The Baby Massage Education CD, Infantile Colic Scale to was used. My baby in the experimental and control group sex, birth weight, birth order in terms of variables there was no significant difference between them was found to be homogeneous in all three groups (p>0.05).