Interrelationships of skeletal maturity, dental maturity and chronological age in subjects with extreme vertical facial types
Aşırı vertikal yüz tipine sahip bireylerin iskeletsel, dişsel ve kronolojik yaşları arasındaki ilişki
- Tez No: 193520
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada aşırı vertical yüz tipine sahip bireylerde iskeletsel ve dişsel gelişimarasında fark olup olmadığının araştırılması ve bu iki gelişim indikatörü arasındakiilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.Yaşları 8 ila 17 arasında değişen 372 Türk kökenli çocukların lateral sefalometrik,sol el-bilek ve panoramik radyografları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to investigate whether there was a difference in thetiming of skeletal and dental maturity in subjects with extreme vertical facial types,and to examine the relationship between those two maturity indices.Lateral cephalometric, left hand-wrist and panoramic radiographs of 372 Turkishsubjects from 8 to 17 years old were evaluated. Subject selection was based on thelower to total anterior facial height ratio (â¤53% and â¥58%). Two groups, one withlong and the other with short anterior facial height, were formed in each sex forfurther comparison.Concerning skeletal maturity, the lead of the long faced individuals over the shortfaced peers in reaching circumpubertal growth spurt was, on average, 5 months forboys and 7 months for girls.