Serebral infarkt evolüsyonunda manyetizasyon transfer görüntüleme
Magnetization transfer imaging in the evolution of cerebral infarction
- Tez No: 193528
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN MEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
SEREBRAL İNFARKT EVOLÜSYONUNDAMANYETİZASYON TRANSFER GÖRÜNTÜLEMEŞEBNEM KARASUAmaçManyetizasyon transfer görüntüleme (MTG)'nin serebral arteriyel infarktevolüsyonunu göstermede tanıya olan katkısının araştırılması.Gereç ve yöntemNisan 2005- Haziran 2006 tarihleri arasında inme tanısı alan, yaş ortalaması 68.8(40-83) olan, 34 (21 erkek, 13 kadın) olguya 1.5 T manyetik rezonans (MR) cihazı iledifüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) ve MTG yapıldı. Daha sonra ayrı birbilgisayarda bir ROI (region of interest) kullanılarak infarkt alanlarından ve karşıhemisferdeki lezyonsuz beyin parankiminden görünüşteki difüzyon katsayıları (GDK)ve manyetizasyon transfer oranları (MTO) ölçüldü. Ortalama MTO ve GDK değerleritüm lezyonlar genelinde lezyon-karşı hemisfer arasında, her üç dönemde deincelemesi bulunan 8 lezyon için ise kendi aralarında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
MAGNETIZATION TRANSFER IMAGING (MTI) IN THE EVOLUTION OFCEREBRAL INFARCTIONŞEBNEM KARASUPurposeTo determine whether MTI can play a role in screening the evolution of cerebralarterial infarction.Material and methodBetween April 2005 and June 2006, 34 (21 men, 13 women) patients with strokemean age of 68.8 (40-83), underwent MTI and diffusion weighted imaging (DWI)studies in a 1.5 T magnetic resonance (MR) unit. Magnetization transfer ratios (MTR)and apparent diffusion coefficients (ADC) were measured from both the infarctlesions and the opposite cerebral hemisphere and compared with each other. Themean MTR and ADC values of 8 lesions, which were evaluated at 3 stages ofinfarction, were compared with respect to their stages.