İş yerinde zihinsel yüklenme ve egzersizin kalp atım hızı değişkenliği üzerindeki etkisi
The effect of cognitive strain and exercise at the job place on heart rate variability
  1. Tez No: 193529
  2. Yazar: BURÇAK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİROL ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
1. ÖZETŞ YER NDE Z H NSEL YÜKLENME VE EGZERS Z N KALP ATIM HIZIDEĞ ŞKENL Ğ ÜZER NDEK ETK SBu çalışma, stanbul'da faaliyet gösteren büyük bir holdingin üst düzeyyöneticileri ile bilgisayar mühendislerine uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı; işyerinde zihinsel yüklenme ve egzersizin kalp atım hızı değişkenliği üzerindeki etkisiniaraştırmak ve karşılaştırmaktır.Bu araştırmaya katılan toplam 30 kişiden (18'i erkek ve 12'si bayan) oluşangrupta yaş ortalaması 37,4 ± SD tür. Üst düzey yöneticilerden 11 kişi (9 erkek-2 kadın),bilgisayar mühendislerinden 19 kişi (9 erkek-10 kadın) araştırmaya katılmıştır. Bütünkatılımcılar demografik ve antropometrik verileri bir form ile toplanmıştır.Tüm katılımcıların kalp atım hızları birer hafta aralıkla iki gün ve günde ikiölçüm olmak üzere toplam dört kez birer saat boyunca kaydedilmiştir. Kalp atım hızlarıkaydı için kalp atım aralıklarını 1 ms hassaslıkta kaydedebilen polar 810i telemetriknabız ölçer saat kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYTHE EFFECT OF COGN T VE STRAIN AND EXERCISE AT THE JOB PLACE ONHEART RATE VARIABILITYThis study was conducted on senior managers and computer engineers of abig corporate holding in Istanbul. The goal of this study was to investigate andcompare the effects cognitive strain and exercise on heart rate variability.30 people participated in the study. The average age of the group (18 male and12 female volunteers) was 37,4 ± SD. Eleven senior managers (9 male and 2female), and 19 computer engineers (9 male and 10 female) participated in thestudy. Demographic and anthropometric data of all participants were collected.Heart rate variability was recorded at four sessions on two days seperated by aweek. For the recording Polar S810i telemetric heart rate watch was used (accuracy 1ms). Each recording lasted one hour.