Endolarengeal mikrocerrahi uygulanan hastalarda ses kalitesinin akustik ve spektrografik analiz ile değerlendirilmesi
Voice quality assessment of the patients after endolaryngeal microsurgery by acoustic and spectrographic analysis
- Tez No: 193527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ENDOLARENGEAL M KROCERRAH UYGULANAN HASTALARDASES KAL TES N N AKUST K VE SPEKTROGRAF K ANAL Z LEDEĞERLEND R LMESDr. Abdullah Onur GÖKSELÖZETVokal kordların benign lezyonları, ses bozukluğuna sebep olan ve sık görülen birhastalık grubudur. Endolarengeal mikrocerrahi, bu lezyonların tedavisinde kullanılan efektifbir cerrahidir. Çalışmamızda, endolarengeal mikrocerrahi uygulanan hastalarda, seskalitesinde meydana gelen değişiklikler, objektif ses analizleriyle incelenmiştir.Kliniğimizde, benign vokal kord patolojisi sebebiyle endolarengeal mikrocerrahiuygulanan 30 hasta incelendi. Kontrol gurubuna, larengeal patolojisi bulunmayan 25 kişi dahiledildi. Hasta grubundan (preoperatif ve postoperatif olarak) ve kontrol grubundan, elde edilenses kayıtlarının akustik ve spektrografik analizleri gerçekleştirildi. Ses kayıtları için Cool-Edit, ses analizleri için ise Praat yazılımları kullanıldı. Elde edilen çeşitli ses parametreleribulguları, istatistiksel metodlarla karşılaştırıldı.Preoperatif akustik analiz bulguları ile postoperatif akustik analiz bulgularınınkarşılaştırılması sonucunda, fundamental frekans parametresi hariç tüm parametrelerdeistatistiksel olarak anlamlı derecede fark saptandı (p0.05).Postoperatif bulgular ile kontrol grubu bulguları arasında ise istatistiksel olarak anlamlıderecede bir fark bulunmadı (p>0.05). Spektrografik analizde; elde edilen spektrogramlarYanagihara klasifikasyonuna göre değerlendirildi. Postoperatif dönemdeki spektrogramlardaanlamlı düzelmeler saptandı.
Özet (Çeviri)
VOICE QUALITY ASSESSMENT OF THE PATIENTS AFTERENDOLARYNGEAL MICROSURGERY BY ACOUSTIC ANDSPECTROGRAPHIC ANALYSISDr. Abdullah Onur GÖKSELSUMMARYBenign lesions of vocal cords is a group of disease, which is a common cause of voiceproblems. Endolaryngeal microsurgery is an effective surgical method that is used in thisgroup of patients. In this study, changes in quality of voice at patients who underwentendolaryngeal microsurgery were assessed by objective measurements.We evaluated 30 patients, who underwent endolaryngeal microsurgery because ofbenign laryngeal lesions, at our clinic and 25 patients, without vocal cord pathology, used asa control group. Voice records, which were taken from the patients preoperatively and postoperatively, and also from the control group, analyzed acoustically and spectrographically.For this purpose, Cool-Edit software for voice recording, and Praat software for voice analysiswere used. Parameters, that were obtained from the study, compared statistically.At the end of the study, when we compared preoperative and postoperative results, wefound out that there are statistically significant difference in all parameters exceptfundamental frequency (P0.05). Yanagihara Classification was used for spectrographical analysis. Significantimprovements obtained postoperatively at spectrograms.