Kronik serebral infarkt vakalarında BBT ve klinik bulguların retrospektif olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 80457
  2. Yazar: ERCAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
- 62 - ÖZET Akut CVA anamnezi vermeyen 25 serebral infarkt vakasının anamnez nörolojik bulgu ve BBT bulguları retrograd olarak incelendi. İnfarkt ve KÎBAS klinik antiteleri aynı semptomatoloji ile karşımıza çıktığı için özellikle KÎBAS ile infarktların ayırıcı tanısı, infarktların f izyopatoloji ve BBT tetkikleri üzerinde duruldu. Bu çalışma sonucunda, infarktların durağan bir progresyon göstermediği, bazı fizyopatolojik değişimler sonucu KÎBAS semptomolojisi gösterdiği sonucuna varıldı. Ayrıca bu semptomoloji ile klinikte karşılaşılan vakalarda BBT'nin rutin bir tanı yöntemi olduğu sonucuna da varıldı.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY 25 cases of cerebral infarkt without a story of Acute CVA were investigated by a retrograde study. In farcts were found to form most frequently in areas vas cularized by MCA in the left hemisphere. The symptoma tology of the infarsts were investigated. It was deci ded that these infarcts may be easily confused with intracranial lesions that occupy a space. It was seen that CAT is the best and certain method of examination for the differential diagnosis.