Koroner arter hastalıklarında bazı hemostatik parametrelerin C-reaktif protein ve lipid göstergeleri ile karşılaştırılması
Investigation of some haemostatic parameters, C-reactive protein and lipids in cardiovascular disease
  1. Tez No: 193535
  2. Yazar: TÜRKAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN EMEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1. ÖZETAteroskleroz özellikle gelişmiş ülkelerde sıklıkla rastlanan ve toplumda tüm ölümsebepleri arasında ilk sırayı alan sistemik bir hastalıktır. Fakat nedeni hakkındaki bilgilergünümüzde hala tartışma safhasında olup, bu konuda henüz ortak bir fikir birliğioluşturulamamıştır. Son yıllarda üzerinde önemle durulan konulardan biri ateroskleroz,trombus ve inflamasyon ilişkisidir.Bu çalışmadaki amacımız; aterosklerotik lezyonlu ve lezyonu olmayan normal dokudakidoku faktörü aktivitesini incelemek, bu dokuların protein dağılımlarını SDS-PAGE yöntemiile görmek ve aynı zamanda bu hastaların kanlarında bakılan diğer hemostatik ve lipidparametreleriyle, inflamasyon belirteci olan CRP'nin birlikte değerlendirmesini yapmaktır.Bu çalışmada kullanılan materyal, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp DamarCerrahisinde yatmakta olan hastaların ameliyatla çıkarılan aterosklerotik lezyonlu damardokusu ve biyokimyasal tetkikleri için alınan kanlardır. Tromboplastik aktivite için kontrololarak kullanılan doku ise, aynı hastanın ameliyat sırasında çıkarılması gereken aterosklerotiklezyonu olmayan dokusudur.Tromboplastik aktivite için doku homojenatı Mammen ve arkadaşlarının yöntemi ile,aktivitenin ölçülmesi Quick yöntemi ile yapıldı. Faktör FVIIa rTF kullanılarak Staclot kitiile; EEZ Buckelp metodu ile; CRP tayini türbidometrik yöntemle; lipid parametreleri ise,ntegra Roche 700 otoanalizöründe yapıldı.Çalışma grubumuz 27 hastadan oluşmuştur. Koroner arterlerinde aterosklerotik lezyonuolan 18 hastanın lezyonlu arteri tromboplastik aktivitesi yönünden incelenebilmiştir. Budokuları kontrol grubu ile birlikte değerlendirdiğimizde iki grup arasında ileri derecedeanlamlı bir fark görülmüştür (p=0.004). Tromboplastik aktivite aterosklerotik lezyonu olanbireylerde anlamlı olarak artmıştır. Aynı hastaların diğer hemostatik parametrelerinde, CRPve diğer lipid parametrelerinde benzer bir anlamlılık tespit edilememiştir. Dokudakitromboplastik aktivite artışı yaşla bir korelasyon göstermemiştir.Sonuç olarak aterosklerotik lezyonda doku faktörünün artmış olduğu Quick metodununesas alındığı bir çalışma ile gösterilmiştir. Uygulanması kolay olan bu yöntem prospektifolarak değerlendirildiğinde, bireylerde oluşan aterosklerotik lezyonun trombojenitesihakkında bilgi edinilebilir.Anahtar Kelimeler : Ateroskleroz, doku faktörü, trombojenez, koagülasyon, fibrinolizis,inflamasyon, adezyon molekülleri, sitokin, kolesterol, SDS-PAGE.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYInvestigation of Some Haemostatic Parameters C-Reactive Protein andLipids in Cardiovascular DiseaseAtherosclerosis manifested by cardiovascular, cerebrovascular and peripheral vasculardisease is the leading underlying cause of mortality especially in the industrialized countries.Tissue factor is thought to be a key determinant of plaque thrombogenity and of thehypercoagulable state associated with acute arterial injury.The aim of the present study was to elucidate tissue factor activity in atheroscleroticlesions and to investigate protein distribution in the same tissue and also compare CRP aninflammation marker, and some lipid parameters such as cholesterol, LDL and HDLcholesterol.Tissue and blood was obtained from patients that has been hospitalized MarmaraUniversity Medical Faculty, Department of Cardiovascular Surgery.Tissue factor homogenate was prepared by the method of Mammen et al. Activity wasmeasured by Quick method. CRP was measured by turbidometric method, Euglobulin lysistime was done according to the Buckepl method, factor VIIa was performed by Staclot kit,lipid parameters was done by Integra Roche 700 autoanalyser.Our results show that tissue factor activity which was analysed using the tissue extract ofthe atherosclerotic lesions from the atherosclerotic patients showed drammatic increasecompared to their non lesion control tissues (p=0.004).Tissue factor which is present almost all tissue, is normally expressed at low levels in themedia of blood vessels, but it is readily induced after vessel injury. It is not known whethervascular damage or thrombus formation is responsible for atherosclerotic phenomenon. In thepresent study we found high level of tissue factor activity in atherosclerotic lesions but therewas no correlation between tissue factor activity and CRP, lipid parameters such as totalcholesterol, HDL and LDL cholesterol. As a result we concluded that tissue factor isimportant in initiating intra arterial thrombus formation.Key Words : Atherosclerosis, tissue factor, thrombogenesis, coagulation, fibrinolysis,inflammation, adhesion molecules, cytokine, cholesterol, SDS-PAGE.