Colles kırıklarında iki farklı tedavi yönteminin karşılaştırılması
The comparison of two different treatment methods for colles fractures
  1. Tez No: 193563
  2. Yazar: ÖZGÜR VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVENİR OKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETDistal radius kırıkları, özellikle yaşlı hastalarda sık görülen, hastaların yaşamsürelerinin uzaması ve fonksiyonel beklentilerinin artması ile daha da önem kazanankırıklardır. Geçmişte sıklıkla konservatif olarak tedavi edilen bu kırıkların, teknolojikgelişmeler sonucunda cerrahi tekniklerle tedavisinde artış izlenmektedir.2003-2006 yılları arasında C.B.Ü.T.F. Ortopedi ve Travmatoloji A.B.D poliklinik veacil servise başvuran ve takipleri yapılabilen 33 hastanın 33 Colles kırığı rastgeleolarak kapalı redüksiyon alçılı tesbit veya Kapandji yöntemi ile tedavi edilerek klinikve radyolojik olarak sonuçları değerlendirildi.Kapandji tekniği uyguladığımız 14 hastada Gartland Werley değerlendirmeskoruna göre % 85,7 iyi ve mükemmel sonuç alınırken kapalı redüksiyon alçılı tesbituyguladığımız 19 hastada % 94,7 iyi ve mükemmel sonuca ulaştık. Ortalama takipsüresi 14 ay olan çalışmamızda iki tedavi seçeneği arasında istatistiksel olarakanlamlı bir fark bulunmadı.Radyolojik değerlendirmelerde Kapandji yönteminin palmar inklinasyon açısınıkapalı redüksiyon alçılı tesbit yöntemine göre daha iyi düzelttiği sonucuna ulaştık.Radial uzunluk ve radial eğim açısının düzeltilmesi yönünden ise iki grup arasındaanlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE COMPARISON OF TWO DIFFERENT TREATMENTMETHODS FOR COLLES FRACTURESDistal radial fractures, much seen especially in elderly, are the fractures that aremuch come into prominence due to prolonged patient life span and their risenexpectations. There is an increase in surgical treatment of these fractures that weregenerally treated conservatively in the past, by the help of technologicaldevelopment.Between 2003-2006, 33 patients with 33 Colles fractures who are able to befollowed in C.B.Ü.T.F. Orthopaedics and Travmatology clinic, treated with closedreduction and cast immobilization versus Kapandji method, and radiological andclinical results have been evaluated.In 14 patients treated with Kapandji method, we achieved % 85,7 good-perfectresults and in 19 patients treated with closed reduction and cast immobilization, weachieved % 97,7 good-perfect results. In our study the mean following time was 14months and we could not find statistically significant difference between the two typesof treatment method.In radiological assessment, we decided that the palmar inclination angle wasmuch better in Kapandji group than the closed reduction and cast immobilizationgroup. We found no significant difference between two groups in according to theradial lenght and radial inclination angle.