Malign melanomlarda matriks metalloproteinazlar ve inhibitörlerinin ekspresyonu
Expression of matrix metalloproteinases and inhibitors in malignant melanomas
- Tez No: 193562
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI-ÖZETBu çalışmada, invazyon ve metastaz potansiyeli yüksek bir tümör olan malignmelanomlarda, histopatolojik parametreler ile matriks metalloproteinaz ve dokuinhibitörlerinin immünhistokimyasal ekspresyonları arasındaki ilişkiler ele alınmıştır.Araştırmaya dahil edilen 70 primer invaziv kutanöz malign melanom olgusu, histopatolojikolarak Breslow'a göre tümör kalınlığı, Clark seviyesi, ülserasyon varlığı, histolojik tipleri,mitoz sayısı, tümörü infiltre eden lenfositler, vertikal ve radial büyüme fazları açısındantekrar değerlendirildi. Ayrıca immünhistokimyasal olarak MMP-2, MMP-9, TIMP-1 veTIMP-2 çalışılarak boyanma şiddetleri ve yüzdeleri saptandı. Histopatolojik veimmünhistokimyasal sonuçlar arasında korelasyon olup olmadığı istatistiksel olarakaraştırıldı.Daha önce yapılan bir çok çalışma ile uyumlu olarak bu çalışmada da, histopatolojikbelirteçlerden Breslow'a göre tümör kalınlığı, Clark seviyesi, mitoz oranı ve ülserasyonvarlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Histolojik tiplerle diğerhistopatolojik parametreler arasında ise herhangi bir ilişki izlenmedi.Bu çalışmada MMP-2 ekspresyonu ile Breslow'a göre tümör kalınlığı ve ülserasyonvarlığı arasında korelasyon olması, MMP-2'nin prognozla ilişkili olduğu ancak bağımsız birprognostik belirteç olmadığı şeklinde yorumlandı. MMP-9'un daha önceki çalışmalarda radialbüyüme fazındaki melanomlarda etkili olduğu ileri sürülmesine rağmen, bu çalışmadaBreslow'a göre tümör kalınlığı arttıkça immünhistokimyasal ekspresyonunda da artış görüldü.TIMP-2'nin, tek başına tümör anjiogenezisini inhibe etmesi gibi bir takım MMP'lardanbağımsız etkileri olduğu için MMP-2 ile korele olmadığı düşünüldü. TIMP-1 bilinenhistopatolojik parametrelerle korelasyon göstermedi. TIMP-2 ise mitoz sayısı ve TIL ileanlamlı ilişki göstermekteydi. statistiksel olarak TIMP-1 ve TIMP-2 birbiri ile korelasyongöstermekle birlikte; MMP-2 ve MMP-9 ile aralarında istatistiksel olarak anlamlı ilişkisaptanmadı.Sonuçta, malign melanomlarda prognozun belirlenmesinde rol oynayan histopatolojikparametrelerin ( Breslow'a göre tümör kalınlığı, Clark seviyesi, mitoz ve ülserasyon gibi)birbirleri ile korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Breslow'a göre tümör derinliği arttıkça,MMP-2 ve MMP-9 ekspresyonlarının da artış göstermesi bu belirteçlerin invazyondakiönemini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARYIn this study; in malignant melanomas which are highly potential invasive andmetastatic; it had been treated the relationship between immunhistochemical expressed of thehistopathological parameters, matrix metalloproteinases and tissue inhibitors. In the 70 primerinvasive cutaneous malignant melanomas events; which had been studied in this research; ithad re-evaluated as histopathological for tumor thickness of Breslow, Clark level, existing ofulceration, histological types, mitotic rate, tumor-infiltrating lymphocytes, vertical and radialgrowth phase. Furthermore; the MMP-2, MMP-9, TIMP-1 and TIMP-2 had beenimmunohistochemical studied and the violence and percentage of painting had been arranged.The existing of correlation between histopathological and immunohistochemical results hadbeen as statistical searched.In the consistence with the other searches in this study; we have found a statisticallysignificant relationship between tumor thickness for Breslow, Clark level, mitotic rate,existing of ulceration, which are the histopathologic parameters. There had been not foundany correlation between histologic types and other histopathologic parameters.The existing of correlation between MMP-2 expression and tumor thickness forBreslow and existing of ulceration, had been interpreted that the MMP-2 is in correlation withprognosis but is not a free prognostic parameter. In spite of ; it has been submitted that MMP-9 is effective in melanomas which is in radial growth phase ; in this study we have detectedalso the increasing of immunohistochemical expression beside the increasing of tumorthickness for Breslow. The unappointment of correlation between MMP-2 and TIMP-2 whichis known as tissue inhibitors of MMP-2; has been thought because of the effects that are freeof MMP?s. For example inhibiting the tumor angiogenesis alone. TIMP-1 has not shown anycorrelation with any known histopathologic parameters. TIMP-2 has shown an expressivecorrelation with mitotic rate and TIL. Although there was a statistically correlation betweenTIMP?s, there had not been determined any statistical expressive correlation between MMP?sand TIMP?s.In result; it has been ascertained that there is a correlation between histopathologicparameters, which take a role in appointing the prognosis of malignant melanomas. Thisparameters includes; tumor thickness for Breslow, Clark level, mitotic rate and ulceration.Because of there are correlation between increasing of expression for MMP-2 and MMP-9and increasing of tumor deepness for Breslow; these support the consequence of theparameters in invasion.