Diz üzerine binen mekanik yükün azaltılmasının osteoartritte yürüme üzerine olan etkisi
The effect of decreasing the mechanical load on knees during walking in knee osteoarthritis
- Tez No: 193564
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLÇİN KAYMAK KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
607. ÖZETBu çalışma, diz üzerine binen mekanik yükün azaltılmasının osteoartritte yürümeüzerine olan etkisini incelemek amacıyla planlandı. Bilateral diz osteoartriti olan toplam 30kadın hasta çalışmaya alındı. Diz grafileri Kellgren ve Lawrence radyolojik evrelemeskorlamasına göre değerlendirildi. Hastaların alt ekstremite ağrı, tutukluk ve fonksiyonlarınıdeğerlendirmek için ?WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities) Osteoartritİndeksi? ve ?Alt Ekstremite Fonksiyon Skalası (LEFS: Lower Extremity Functional Scale)?kullanıldı. Hastalar mevcut ağırlıklarında ve ağırlıklarının %10'u alındıktan sonra ?BiodexGait Trainer? cihazında yürütüldü. Yürüme sırasında hissedilen ağrı ve zorluk, yürüyüş süresi,yürüyüş mesafesi, ortalama adım döngüsü, ortalama adım uzunluğu, adım düşüm değişikliğive ekstremitede harcanan zaman değerlendirildi.Hastaların ağırlık alım sonrası yapılan yürüme testinde hissettikleri ağrı ve zorlukdüzeyi, ağırlık alım öncesi ile karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde azalma saptandı. Ağırlıkalım sonrası yürüyüş mesafesinde, sağ ve sol adım uzunluğunda ve yürüyüş süresinde anlamlıartış, sağ ve sol adım düşüm değişikliği ile ortalama adım döngüsünde ise azalma saptandı.Sonuç olarak bu çalışma tek başına diz üzerine binen mekanik yükün azaltılmasınınsemptomlar ve yürüme üzerine olumlu etkisi olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
618. SUMMARYThis study has been planned to examine the effect of decreasing the mechanical loadduring walking in knee osteoarthritis. 30 female patients who have bilateral knee osteoarthritiswere included in the study. Bilateral knee radiographies were evaluated according to Kellgrenand Lawrence. ?Western Ontario and McMaster Universities (WOMAC) OsteoarthritisIndex? and ?Lower Extremity Functional Scale? (LEFS) were used in order to evaluate lowerextremity pain, stiffness and functions. Patients have walked on ?Biodex Gait Trainer?treadmill under full weight bearing and with partial body weight support of 10%. Pain anddifficulty during walking, walking distance and time, average step length, average step cycle,step fall change percent, right and left leg time distribution were evaluated.A significant decrease was determined at pain and difficulty level after partial bodyweight support. There was significant increase in right and left step length, walking distanceand time, and a decrease in right and left step fall change and average step cycle.As a result, this study showed that decreasing the mechanical load on knees has afavourable effect on pain and difficulty during walking and gait in knee osteoarthritis.